От 0 до 2,5 млн.: Евро 2016 в числа

Време е за сметки

Евро 2016 е в историята и е време за равносметки. И за сметки. А за любителите на статистиките това е истински рай. Ето как изглеждаше Евро 2016 в числа:

0 – финалът между Португалия и Франция бе първото нулево равенство във финал на европейски първенства.

1 – Португалия спечели първия си трофей на европейско първенство.

3 – Кристиано Роналдо стана първият футболист, играл в три полуфинала на европейски първенства.

4 – Аарън Рамзи и Еден Азар направиха по най-много асистенции.

6 – Антоан Гризман стана голмайстор на първенството с шест гола, което е най-доброто представяне в рамките на един форум след деветте попадения на Мишел Платини през 1984-та.

9 – голът на Кристиано Роналдо срещу Уелс го изравни с Мишел Платини по най-много голове на европейски футболни финали. Капитанът на Португалия стана и първият футболист, разписвал се на четири европейски първенства.

18 години и 328 дни – португалецът Ренато Санчес стана най-младият футболист, играл на европейски първенства, подобрявайки рекорда на Роналдо от 19 години и 150 дни от Евро 2004.

21 – отново Роналдо, този път с рекорд за най-много мачове на европейски първенства.

27 – Ханес Халдорсон направи най-много спасявания на Евро 2016. Исландският страж трябваше да се намесва по повече от пет пъти средно на мач.

32,8 – най-бързият футболист на първенството бе Кингсли Коман, който бе засечен да „лети“ с 32,8 км/ч, изпреварвайки с малко Яник Караско от Белгия (32,3 км/ч).

40 години и 86 дни – Габор Кирай и анцугът му поставиха рекорд за най-възрастен футболист на европейските първенства.

41 – победата във финала бе първата за Португалия срещу Франция от 41 години насам, когато Нене и Мариньо победиха „петлите“ с 2:0 на „Парк де Пренс“.

56 – загубата пък бе първа за Франция на голям домакински форум от 56 години, предишната беше при 0:2 срещу Чехословакия в битката за третото място.

66,67 – едва 2/3 от отсъдените дузпи в редовното време бяха превърнати в голове. Роналдо, Серхио Рамос, Александър Драгович и Месут Йозил пропуснаха от бялата точка, регистрирайки най-слабото постижение от 1972-ра, когато от отсъдените две дузпи беше вкарана и пропусната по една.

100 – Роберт Левадовски се разписа след само 100 секунди игра в полуфинала срещу Португалия, вкарвайки втория най-бърз гол на европейски първенства – само след попадението на Димитри Кириченко за Русия срещу Гърция на Евро 2004 (67 секунди).

108 – общо 108 гола бяха отбелязани на Евро 2016 в рамките на 51 мача – средно по 2,12 на мач, или по гол на всеки 44 минути. Спад в сравнение от Евро 2012, когато гледахме по 2,45 гола средно на мач.

600 – голът на Нани срещу Исландия в груповата фаза може да не бе достатъчен за португалска победа, но бе под №600 в историята на европейските първенства.

720 – Португалия изигра цели 720 минути на Евро 2016, минавайки на три пъти през продължения – повече от който и да е отбор в историята. Руи Патрисио бе единственият, който изигра всяка една минута за „селесао“. Нани се нарежда втори със 706 минути.

2 427 303 – броят на феновете по стадионите на Евро 2016. Средно по 47 594 на мач – второто най-добро постижение в историята след Евро 1988.