Пет години след като въведе правилото за Финансовия феърплей, УЕФА започва да дава назад.
През 2010-а Европейската футболна централа представи рестрикциите си в опит да намали загубите на клубовете от Стария континент.
Правилата, които и в момента още са в сила, гласят, че нито един отбор не може да регистрира загуби по-големи от 45 милиона евро в рамките на три последователни сезона.
През 2014-а беше наложена и първата глоба. Манчестър Сити трябваше да плати 49 милиона паунда за нарушаване на правилата.
Друг голям прахосник – Пари Сен Жермен – също беше глобен. Двата клуба са едни от най-големите противници на рестрикциите още от тяхното налагане.
Правилата по Финансовия феърплей обаче работят. Статистиката показва, че общите загуби на европейските клубове са паднали от 1,7 милиарда евро през 2011-а до едва 400 милиона евро през 2014-а.
Въпреки това, тази година още 10 отбора бяха наказани за нарушаването на тези правила, сред които и българският ЦСКА. Година по-рано Левски изгоря по същия начин.
„Мисля, че нещата ще бъдат облекчени. Изпълнителният комитет ще вземе решението си в края на юни“, каза президентът на УЕФА Мишел Платини.
Вероятно е правилата да се нагодят малко или много към тези, които вече работят и вътрешно във Висшата лига.
През 2013-а 13 от 20-те клуба в елита на Англия гласуваха правила, които да важат вътрешно в лигата, успоредно с тези на УЕФА. Те обаче са доста по-леки.
Висшата лига не позволява на отборите да регистрират загуби по-големи от 105 милиона паунда в три поредни сезона. Освен това, клубовете не могат да харчат повече от 4 милиона паунда над приходите си от реклами за заплати.
Ако УЕФА приеме подобни правила, това ще позволи на отбор като Манчестър Сити да увеличи разходите си с около 25 милиона паунда на година.