Ливърпул вече чува звуците на хеви метъла

Мартин Шкъртел вкара четвъртия гол срещу Сити. Ливърпул би 11 точни удара като гост на фаворита за титлата в Англия, надигравайки го напълно.
Клоп: "Чувството е отлично, но можем да играем много по-добре". Както обикновено, той иска подобрение дори след такава гръмка победа.
Филипе Коутиньо се превръща в главната фигура на този отбор, поставен в ролята на №10 или на лявото крило, като обаче не спира да работи и в дефанзивен план. Негово усилие да пресира Бакари Саня и да му отнеме топката в първите минути дълбоко в половината на Сити донесе първия гол.
Вече се вижда и за какво бяха платени близо 30 милиона за Роберто Фирмино. Директен, техничен и с фантазия, той си пасва отлично с Коутиньо. Вкара и първия си гол за Ливърпул в събота.
Кристиан Бентеке ще носи точки и голове, но неговата роля ще е особено важна у дома срещу отбори, които не оставят големи пространства. Той е невероятно силен във въздуха и в наказателното поле.
А и Ливърпул чака завръщане на терена на най-добрия си нападател и голмайстор - Даниел Стъридж. Добавен към бразилското дуо, той може да даде много попадения.

Казват, че най-голямото изкуство на един мениджър във футбола е да влезе в главите на играчите си и да промени мисленето им.

Жозе Моуриньо го прави майсторски.

Но явно го умее и Юрген Клоп, който само за 40 дни преобърна нещата в главите на играчите на Ливърпул, а вече се виждат и първите признаци на това как на терена е отборът на Клоп.

Стилът на Клоп. Хеви метъл футболът на Клоп.

Да, първите звуци се чуват.

Разбира се, нещата не са станали с магическа пръчка. Но разликата в самочувствието и увереността на играчите в червено е очевидна.

Преди няколко месеца те биха бранили преднината си, взета рано в мача с Манчестър Сити навън, а в събота вечер нападаха и търсеха още голове.

Пресираха, атакуваха, подаваха си с петички, вкарваха топката във вратата като на квартален мач - с подавания до голлинията.

Зрелището бе пълно!

Клоп променя нагласата на футболистите си. Те вече си вярват, че могат да бият навън Челси и Сити.

Направиха го за 3 седмици, като нито за момент не изпадаха в роля на аутсайдер, който вкарва и брани голчето си преднина.

Не, Ливърпул има различен статут и поведение при Клоп - той играе да побеждава на всеки терен.

Последният случай, в който отборът спечели на стадионите на Сити и Челси в един сезон, бе през 2008-2009 г.

Тогава Ливърпул бе на косъм от титлата, загуби я в края на сезона.

Това е просто символика, едва ли може да се прогнозира какво ще стане до края на сезона.

Не всеки мач ще е като шоуто от събота, постоянството ще отнеме време.

Но как различни изглеждат тези играчи в сравнение със... същите отпреди 2 месеца.

Ливърпул тича повече. Категорично движението по терена е променено драстично.

Срещу Сити пресираха по 4-5 футболисти, след като един "даваше сигнал".

Тактиката работеше в Дортмунд, където Борусия уж изчакваше съперника да изнесе топката, но тръгнеше ли първият играч от атаката да пресира бранителите, жълта вълна го следваше.

Ливърпул е агресивен, но не играе нечисто - срещу Сити бяха извършени само 13 нарушения, като от тях 7 бяха в последните 20 минути - очевидно от умора.

Тактиката атакуващото звено да дава тон с пресата си, е съпроводена със смяна обикновено именно на тези хора - нито Коутиньо, нито Фирмино, нито Лалана, играят пълни 90 минути в повечето случаи.

Такава динамика се поддържа със свежи хора в предни позиции.

Тактиката на Клоп бе еднаква (както и стартовите 11) срещу Челси (3:1) и Сити (4:1).

Без чист централен нападател, с трима подвижни и пъргави атакуващи играчи с фантазия, които имат пълна свобода да сменят места. И сработи отлично.

Проблемът е, че Ливърпул играе доста по-трудно у дома, където няма пространствата, а и сменя схемата, като на върха на атаката застава гигантът Бентеке.

И резултатите се виждат ясно - Клоп още няма победа у дома в първенството, стигна само до една с 1:0 над Борнемут за Купата на лигата.

Като гост победи Рубин, Челси и Сити, като направи съвсем нелошо стратегическо 0:0 на терена на Тотнъм.

Срещу Кристъл Палас у дома преди 2 седмици отборът загуби с 1:2, но хеви метълът пак се чуваше - положения и удари имаше достатъчно за победата. Защитата обаче се провали.

Срещу Сити отборът бе като един - пресираше, атакуваше и се бранеше заедно.

Това е философията на Клоп.

Той няма лукса да работи с Роналдо и Меси - нито в Дортмунд, нито в Ливърпул.

Но иска да докаже за втори път, че може да накара всеки играч да се чувства като тях - уверен, че ще победи и ще направи всичко на терена по най-добрия начин.

Хеви метълът вече се чува. Но това са само загатнати акорди.

Пълният албум на Клоп ще се чуе след още няколко месеца.