Най-лудите моменти в дербитата

Ривер Плейт - Бока Хуниорс, октомври 2012 г.

Феновете на Ривер Плейт пускат към сектора с гостуващата агитка огромно надуваемо прасе - обидното наименование на Бока (Ривер са кокошки, пилета). Инчасите на гостите побесняват, но не успяват да го спукат, а след мача става грандиозно сбиване със 7 тежко ранени. Месец по-късно аржентинската федерация спира гостуващите агитки в дербито.
Бока Хуниорс - Ривер Плейт, май 2015-а

При излизането на отборите за второто полувреме при 0:0 в реванша от Копа Либертадорес, фенове на Бока успяват да нахлуят в тунела от съблекалните към терена и пръскат флакони със сълзотворен газ по играчите на гостите. Двама от тях са откарани в болница, мачът е прекратен и Ривер печели служебно.
Бока - Ривер, 1981 г.

Първата Божия ръка на Марадона. Новият любимец на инчасите на Бока - Диего, се подиграва със съперника, вкарва феноменален гол, подава за втория, прави мач, който остава в историята като Дербито на Марадона. Бока бие с 2:0. Но през първото полувреме геният вкарва с ръка, точно копие на гола му срещу Англия пет години по-късно. Само че го разкриват и в дербито с Ривер попадението е отменено.
Клуб Америка - Чивас Гуадалахара, 1983 г.

Или просто "Безредиците от 1983-а", както е известен мачът в Мексико. Суперкласикото на местния футбол не завърши, след като в реванша от плейофния полуфинал гостите от Чивас имаха наглостта да поведат насред "Ацтека". Целият стадион (с около 102 хиляди фенове) опита да ги набие, успяха само играчите и щабът на Америка. Четирима от тях изкараха 30 дни в затвор в Мексико Сити на облекчен режим за хулиганство и дребни телесни повреди.
Пенярол - Насионал, 1990 и 2000 г.

През 1990-а битката завърши с два-три избити зъба, но десетилетие по-късно стана грозно. Двата непримирими съперника на уругвайския футбол направиха такъв боксов мегамач на терена, че 9 от тях бяха осъдени на седмица общественополезен труд.
Гремио - Интернасионал, 1999 г.Денят, в който Роналдиньо се подигра на Дунга. Младата звезда на Гремио направи смешен почти два пъти по-възрастния си съперник от местния враг в дербито на Порту Алегре. Роналдиньо мушеше топката между краката му, прехвърляше го и накрая принуди треньора на съперника да смени ветерана. Дунга никога не прости унижението и игнорираше Рони в двата си престоя като национален селекционер. Снимка: Getty Images
Гремио - Интернасионал, 1999 г.

Фенербахче - Галатасарай, 1996 г.

Финалът за Купата на Турция се играе на "Али Сами Йен", стадионът на Галатасарай, но Фенербахче се води домакин. Дийн Соундърс вкарва единствения гол още в петата минута, а след края треньорът на Галатасарай Греъм Сунес тича до агитката и взима огромно жълто-червено знаме, което забива на центъра на терена. Настава огромен скандал, но феновете на "чим-бом" боготворят шотландеца и до днес, като му посвещават хореографии.
Барселона - Реал, 2002 г.

Луиш Фиго се завърна на "Камп ноу" за първи път след скандалния си трансфер в Реал и бе жестоко обиждан и хулен. Каталунците хвърляха по него мобилни телефони, чаши, часовници, дръжки от знамена и чадъри, както и една свинска глава. Но човек трябва да има респект към Фиго, който въпреки обстановката не се поколеба да бие всички корнери за Реал, независимо колко близо трябваше да се доближава до феновете за целта.
Ливърпул - Манчестър Юнайтед, 1993 г.

Епичен мач, последният велик такъв между двата отбора. Гостите поведоха с 3:0 на "Анфийлд" само за 19 минути и погледнаха към рекордната си победа с 4:1 на този стадион. Но Ливърпул се вдигна и вкара също три - 3:3. Нийл Ръдък рискува здравето и главата си, за да изравни в края. Сър Алекс бе бесен на изпусната победа, но мачът остава едно от бижутата на Висшата лига, а и е рядкост това свирепо дерби да предложи такъв футбол и сценарий.
Рейнджърс - Селтик, 2011 г.Двата тима се срещнаха за купата, като още от първите минути бе ясно, че напрежението ще ескалира. В синьо играеше Ел Хаджи Диуф, най-омразният играч на феновете на Селтик. Почти 10 години по-рано той наплю един от тях на мач Селтик - Ливърпул и това никога не му бе простено. Диуф бе в основата на серия скандали по терена, а след края (3 червени картона) двамата мениджъри се скараха жестоко край тъчлинията. "Стой далеч от играчите ми", крещеше Али Макойст (Рейнджърс). "Не бива да взимаш такива като този боклук Диуф, тогава!", отвърна Нийл Ленън. Снимка: SNS
Рейнджърс - Селтик, 2011 г.

Борусия Дортмунд - Шалке, 1997 г.

Феновете на Шалке наричаха вратаря си Йенс Леман "Лудият Йенс". Той често излизаше далеч напред, правеше и глупости. Колорит. Но в последната минута на дербито с Дортмунд, Леман се включи при корнер и изравни с глава за 2:2. Последва луда еуфория на терена в синьо и в сектора на гостуващите фенове, като камерите уловиха поне стотина, които си събуха гащите, за да доунижят врага.
Рома - Лацио, 2015 г.

Старият римски император Франческо Тоти вкара два брилянтни гола за 8 минути през второто полувреме, за да спаси Рома от 0:2 до 2:2 в лютото дерби. След второто попадение Принца на Рим си направи селфи пред Курва Суд, където са ултрасите на Рома. Паметен ден, а интернет полудя след изпълнението на Тоти. На и край терена...
Левски - ЦСКА, 2000 г.

На 13 май Левски прие ЦСКА кръг преди края на първенството и имаше нужда от реми, за да запази точката си аванс пред вечния съперник. Но гостите изпускаха положение след положение и бяха близо до победата. Култовият мач мина през страшни драми, отменен автогол при много спорни обстоятелства в полза на ЦСКА, пропуски на младия Димитър Бербатов, сблъсъци, при които главата на Георги Иванов-Гонзо бе окървавена... Но в последната минута Гонзо вкара с кървата си глава и донесе 1:0 на Левски, с което и титлата.
Левски - ЦСКА, 1989 г.

ЦСКА смаза Левски с 5:0 дни, след като "сините" бяха загубили от Антверп един от най-кошмарните мачове в историята си. Христо Стоичков се подигра с левскарите, вкарвайки четири гола за 27 минути през второто полувреме. Петото попадение е на Трифон Иванов. Камата довършва унижението, като на следващия мач през пролетта излиза с екип с номер 4, а не с традиционната си осмица.

Дербитата - мачовете, за които живеят феновете и играчите.

Сблъсъците срещу съперника, които понякога те карат да захвърлиш настрана вестника с класирането, да не мислиш за титла или за това колко добър или лош е бил сезонът.

Това са мачовете, в които се решава всичко.

Помнят се с години - с късни голове, сбивания, някоя паметен транспарант, успял да удари противника в целта с думи, някой спорен миг, гол, пропуск, червен картон.

Лудите моменти създават фолклора на едно дерби, те оформят историческия му профил.

За тях запалянковците създават митове, доукрасяват истории и ги преразказват на поколенията.

У нас такива има много - цесекарите ще ви разказват за гола от центъра на Пешо Жеков в последната минута, както и за слалома на Цанев между "сините" бранители или четирите попадения на Стоичков през 1989-а...

Левскарите ще отвърнат с головете на Гонзо - сякаш безкрайни, особено за онзи в последните секунди с кървавата глава, донесъл титла.

Или за 7:1 и как таблото не можело да побере голмайсторите...

В пловдивския фолклор има култови истории за Чико, Зума, Пашев или Бащата.

Всяко дерби си има такива, които го правят специално.

Ето някои от най-лудите и паметни мигове, останали от огнени съперничества по различни точки на планетата.