Холандия разгроми световния шампион

Робин ван Перси изравни с изключително красив гол с глава
Робен избухна с два гола срещу Испания
Публиката на няколко пъти освирка Коща в мача срещу Холандия
Веднага след изравнителния си гол Ван Перси изтича при Ван Гаал, за да сподели първо с него радостта си

Холандия разгроми световния шампион Испания с 5:1 на старта на битката в група В, като успя да обърне хода на мача от 0:1. В красивия мач в Салвадор холандците демонстрираха най-хубавите елементи от своята футболна школа, а Испания допусна твърде много грешки - индивидуални и колективни, за да се надява на нещо повече в този мач.

Испания поведе с 1:0 след дузпа, реализирана Чаби Алонсо в 26 минута. Самата дузпа обаче беше повече от съмнителна, след като Диего Коща, когото феновете от трибуните мощно освиркваха, падна след докосване с крака на Стефан де Врай.

В 44 минута обаче Робин ван Перси вкара изключително красив гол с глава след много точен пас на Дейли Блинд, като топката прелетя през половината терен.

През второто полувреме Холандия успя да овладее напълно хода на мача и с два гола на Ариен Робен, Де Врай и още един на Ван Перси нанесе най-съкрушителната загуба на Испания в новата история на световните първенства. Досега в историята няма случай, в който действащият световен шампион да е стартирал защитата на титлата си с такъв разгром.

В 66 минута Диего Силва вкара гол за Испания след разбъркване пред вратата на Холандия, но попадението му беше отменено заради засада.

За успокоение на испанците може да се приеме фактът, че при третия гол, вкаран от Де Врай, Ван Перси извърши нарушение в наказателното поле срещу вратаря на шампионите Икер Касияс, но съдията подмина спорната ситуация. А при втория гол на Ван Перси Касияс позволи една върната към него топка да отскочи прекалено близо до звездата на Манчестър Юнайтед, който не сбърка.

Усилията, които Ариен Робен вложи в мача се материализираха в два гола, като при първия холандецът демонстрира страхотно хладнокръвие в наказателното поле, след като си свали топката, намести си я в движение и простреля Касияс.

В ЮАР през 2010 Испания пак се препъна на старта - 0:1 срещу Швейцария, но успя да вземе титлата. Сега обаче холандците взеха частичен реванш срещу Испания за загубата на финала на световното първенство преди четири години.

„В играта ни нямаше достатъчно желание, допуснахме да се отворят много пространства в нашата защита и Холандия се възползва от тях", заяви веднага след мача селекционерът на Испания Висенте Дел Боске.