Датчаните, които поразиха Европа. Къде са те сега?

Титлата на Дания от Евро 1992 е една от най-великите футборни сензации. Снимка: Getty Images
Титлата на Дания от Евро 1992 е една от най-великите футборни сензации.
Петер Шмайхел. Тогава - на 28. Пет мача, 4 допуснати гола. Днес - на 52. Тв водещ и експерт.
Могенс Крог. Тогава - на 28. Не записва нито минута. Днес - на 52. Треньор на датския Нествед.
Йон Сивебек. Тогава - на 28. Изиграва 5 мача. Днес - на 54. Агент и скаут.
Кент Нилсен. Тогава - на 30. Изиграва 4 мача. Днес - на 54. Треньор на Онедзе.
Ларс Олсен. Тогава - на 31. Изиграва 5 мача. Днес - на 55. Селекционер на Фарьорските острови, записва две победи над Гърция.
Хенрик Андерсен. Тогава - на 27. Изиграва 4 мача. Днес - на 51. Скаут на Шалке 04.
Ким Кристофте. Тогава - на 31. Изиграва 5 мача. Днес - на 55. Участва в най-значимите турнири по покер.
Торбен Пехник. Тогава - на 29. Изиграва 3 мача. Днес - на 53. След футбола работи като брокер и масажист.
Клаус Кристиансен. Тогава - на 24. Изиграва 2 мача. Днес - на 48. Ръководи отдел "Продажби" на компания за произвоство на спортни стоки.
Йон Йенсен. Тогава - на 27. Изиграва 5 мача, вкарва 1 гол. Днес - на 51. Треньор на датския Фремад Амагер.
Йони Мелбю. Тогава - на 23. Не записва нито минута. Днес - на 47. Треньор на Виборг.
Хенрик Ларсен. Тогава - на 26. Изиграва 4 мача, бележи 3 гола. Днес - на 50. Помощник-треньор на датския Грасродерне.
Ким Вилфорт. Тогава - на 29. Изиграва 4 мача, бележи един гол. Днес - на 54. Скаут в Брьондби.
Петер Нилсен. Тогава - на 24. Не записва нито минута. Днес - на 48. Помощник на Йенсен във Фремад Амагер.
Мортен Брун. Тогава - на 26. Не записва нито минута. Днес - на 50. Популярен журналист и коментатор.
Флеминг Поусен. Тогава - на 25. Изиграва 5 мача. Днес - на 49. Треньор на младежкия състав на Орхус.
Ларс Елструп. Тогава - на 29. Изиграва два мача, разписва се веднъж. Днес - на 53. Попада в секта, продава медала си за 7000 долара. Пробва няколко самоубийства. Тича гол из търговски център...Сега опитва да си върне вътрешната хармония в малък датски град.
Бриан Лаудруп. Тогава - на 23. Изиграва 5 мача. Днес - на 47. Експерт и собственик на футболна академия.
Торбен Франк. Тогава - на 24. Изиграва 2 мача. Днес - на 48. Работи в отдел "Логистика" в компания за търговия на дребно.
Бент Кристенсен. Тогава - на 25. Изиграва 2 мача. Днес - на 49. Селекционер на националния отбор на Дания до 19 г.
Рихард Мьолер-Нилсен, селекционер. Тогава - на 54. Умира на 13 февруари 2014 г. след неуспешна мозъчна операция.

Няколко дни преди старта на Евро 1992 датчаните не се замисляха за участие, а какво остава за титла. Футболистите възнамеряваха да гледат мачовете по телевизията, докато отдъхват след тежкия сезон.

Когато се разбра за дисквалификацията на Югославия, те бяха набързо събрани от плажовете и семейните ваканции. Селекционерът Рихард Мьолер-Нилсен трябваше да остави кухнята си боядисана наполовина.

Тези весела, но неособено концентрирана компания пристигна в Малмьо за първия мач срещу Англия. Съперниците приемаха Дания просто като тим, попълнил зейналата дупка. Още повече че в състава липсваше халфът на Барселона Михаел Лаудруп, избрал лош момент да се кара с треньора.

Началото не е нищо особено - нулево равенство с англичаните и 0:1 срещу домакините от Швеция. Сензацията започна от третия мач в групата - срещу Франция, спечелен сензационно с 2:1.

И така, вместо да се потопят обратно в заслужен отпуск, датчаните излязоха на полуфинал срещу Холандия. Те бяха близо до успеха още в редовното време, но им се наложи да изпълнят пет безгрешни дузпи. А за "лалетата" фатален се оказа пропускът на Марко ван Бастен.

Във финала Германия се бе настроила за безпроблемен триумф. "Червеният динамит" обаче отказа да бъде лесна плячка. Йон Йенсен откри резултата още в 19-ата минута.

След края на груповата фаза крилото Ким Вилфорт бе принуден да напусне лагера по семейни причини. Състоянието на 7-годишната му дъщеря Лин, страдаща от левкемия,  се бе влошило ужасно. През лятото на 1992 г. на Ким никак не му беше до футбол. Незнайно как той намери сили и се върна за оставащите мачове.

Вилфорт игра без смяна в полуфинала и се разписа при дузпите, а на финала отбеляза втория гол в немската врата. Месец след като футболистът получи златния си медал, дъщеричката му напусна този свят...

Вижте в галерията как изглеждат днес и с какво се занимават шампионите, които смаяха Стария континент.