Ливърпул удържа Челси и спаси интригата на върха

Този път Коща беше антигероят и слабото изпълнение на дузпата лиши Челси от победата Снимка: Getty Images

Ливърпул и Челси завършиха 1:1 в дербито от 23-ия кръг на Висшата лига.

На "Анфийлд" намиращите се в слаба форма домакини успяха да удържат лидерите в класирането и им попречиха да се откъснат още повече на върха след грешните стъпки на Тотнъм и Арсенал.

Мачът предложи здрава битка под проливен дъжд и множество сблъсъци, като и двата отбора имаха положения да спечелят - "сините" обаче ще съжаляват повече за равенството, най-вече заради пропуснатата дузпа в 77-ата минута.

Челси откри резултата в 25-ата минута чрез Давид Луис.

Бранителят изпълни безпощадно пряк свободен удар пред разсеяната стена и неподготвения Миньоле, топката се удари в гредата и влезе - 1:0 за гостите.

В следващите минути Челси играеше на сигурно, а играта на Ливърпул не спореше и не се виждаше как мърсисайдци ще се върнат в мача. Второто полувреме обаче започна далеч по-добре за тях. В 49-ата минута след бърза атака Фирмино получи подаване сам срещу Куртоа, но нацели много лошо топката и тя отскочи в съвсем различна от желаната от него посока.

Две минути по-късно при груба грешка в защитата на Ливърпул Виктор Моузес имаше шанс да стреля от наказателното поле, но топката облиза гредата от външната страна и излезе в аут.

В 58-ата минута Ливърпул изравни.

Хендерсън подаде към оставения съвсем сам отляво Джеймс Милнър, той центрира и Виктор Моузес отклони топката към Джорджиньо Вайналдум. Холандецът стреля с глава под плонжа на Куртоа и направи 1:1.

Челси веднага реагира и до края на мача беше по-добрият отбор. В 76-ата минута Диего Коща финтира Жоел Матип и беше препънат в наказателното - дузпа за Челси.

Самият Коща се зае с изпълнението, но стреля неубедително, Миньоле хвана ъгъла му и спаси наказателния удар.

До края гостите имаха още няколко шанса да стигнат до победата, но пропуски направи влезлият като резерва Педро Родригес.

Шансът за Ливърпул беше в 91-ата минута, когато Садио Мане центрира идеално към Роберто Фирмино, но бразилецът стреля слабо с глава право в ръцете на Тибо Куртоа.

Със спечелената точка Челси всъщност увеличи аванса си на върха и вече има 56 точки, с 9 повече от Тотнъм и Арсенал. Ливърпул остава четвърти с 46 т.