Крал Матей тръгва към четвъртия си финал

През миналия сезон Матей Казийски и Трентино БетКлик станаха №1 в Европа. След два дни българинът и съотборниците му ще опитат да повторят това Снимка: cev.lu

Докато футболните грандове на стария континент спорят кои са четирите топ отбора в тазгодишната шампионска лига, волейболните са вече готови да определят кой ще бъде №1.

Финалите на Шампионската лига при мъжете ще се състоят този уикенд в новата „Атлас Арена" в полския град Лодз. Официално домакин на събитието е местният СКРА Белхатув. Поляците организират престижната надпревара за втори път в рамките на две години. Европейската конфедерация направи компромис след като на мачовете им в предварителните групи имаше по 10 000 зрители минимум. Така СКРА държи абсолютния рекорд по посещаемост в тазгодишното издание на европейската шампионска лига „Индезит", както е пълното наименование на турнира.

„Атлас Арена" бе построена само за три години - от 2006 до 2009 г. По официални данни съоръжението е струвало на Полша 80 милиона евро. Капацитетът му е 13 805 зрители и организаторите на Финалната четворка на Шампионската лига са убедени, че той ще бъде изпълнен. Още при пускането на билетите за турнира преди повече от месец половината от тях се оказаха разпродадени.

Право да се борят за титлата №1 на Стария континент спечелиха домакините от  СКРА, миналогодишният първенец от Италия Трентино БетКлик, руския гранд Динамо (Москва) и абсолютната изненада Блед от Словения. Според програмата на полуфиналите в събота словенците излизат срещу Трентино, а Динамо се изправя срещу СКРА.

В двубоите участие ще вземат четирима българи - Матей Казийски, Цветан Соколов и Радостин Стойчев с Трентино и Теодор Салпаров с Динамо.

Първи в Лодз се очаква да пристигне именно Трентино. Италианците ще тренират утре сутринта в собствената си зала, след което автобус ще ги отведе до летище „Малпенза" за полета им до Лодз. Тренировката им в зала „Атлас Арена" ще се състои на следващия ден. Вечерта към Полша тръгва и тима на Динамо.

През миналата година Трентино БетКлик спечели надпреварата като на финала, игран тогава в Прага, би с 3:1 гръцкият Ираклис. За Матей Казийски и треньорът Радостин Стойчев това ще бъде четвърто участие в тази фаза.

„Вече имам известен опит с тази фаза на състезанието. В подобни случаи той е доста важен, най-вече от психологическа гледна точка. Ако успеем да спечелим турнира ще докажем, че това миналата година не е било случайно. В момента обаче не мисля за съперника на финала, а за този на полуфинала. Иначе ще ми е трудно да играя и срещу Динамо, и срещу СКРА, тъй като и в двата тима имам много близки приятели - Теодор Салпаров и Михал Винярски", коментира пред официалния сайт на Тренто Матей Казийски.

„Аз си мечтая за победата! Финалът не означава нищо. Важното е кой ще бъде победител в този финал. Никой спортист не си мечтае да играе финал, всеки иска да го спечели. Моята мечта и тази на отбора на Тренто е да спечелим отново! Успехите ни са в миналото, не мислим за тях и не ги помним. Сега сме съсредоточени върху състезанието, което ни предстои. Клубът ни е млад и сега започваме да се затвръждаваме като силен отбор на международно равнище. Всички сме позитивно настроени да успеем да се задържим на европейския връх. Имаме големи очаквания, но и знаем, че никак няма да е лесно, че ни чака тежка борба", заяви пред Дарик радио Радостин Стойчев.

„СКРА е фаворит, но много искам да победим поляците и да прескочим полуфиналната фаза, защото Динамо до сега не е играл финал в Шампионската лига. Желанието ми е да има български финал. Това ще бъде най-хубавото нещо, което може да стане", сподели либерото Теодор Салпаров, който ще носи екипа на Динамо (Москва).