Защитата може да струва на Бразилия олимпийското злато

Младият Жуан (на снимката) и съотборникът му Марсело се представиха катастрофално в защита при победата над Египет с 3:2 Снимка: Getty Images
...и Тиаго Силва трябваше да покрива и техните грешки Снимка: Getty Images
...и Тиаго Силва трябваше да покрива и техните грешки
Плеймейкърът Оскар обаче бе великолепен с две асистенции, същото важи и за нападателите Снимка: Getty Images

В деня, в който Испания допусна шокираща загуба от Япония, а Уругвай трябваше да обръща ОАЕ, на Бразилия може да бъде простен неособено убедителния старт на олимпийския футболен турнир - победа с 3:2 над Египет.

Впечатляващото представяне в атака през първото полувреме донесе класическа преднина на "селесао", но след почивката си проличаха сериозните слабости в отбрана.

Признаци за това имаше още в самото начало. Арабите започнаха неочаквано офанзивно, пресирайки фаворита, като Жуан позволи на Мохамед ел-Нени да отправи първия в мача шут към вратата.

След трудните първи няколко минути тимът на Мано Менезеш все пак се окопити и разкри страховития си потенциал в нападение. Плеймейкърът Оскар бе навсякъде със своя блестящ дрибъл и прецизните си подавания, а мощта на Хълк, съчетана с великолепни центрирания, донесе категорична доминация над противника.

Второто полувреме обаче бе съвсем различна история, като Жуан и Марсело носеха вината за грешките в защита, които почти струваха на Бразилия трите точки. Младокът, който е собственост на Интер, изглеждаше съвсем разсеян на моменти и това принуди Тиаго Силва да върши и неговата работа.

Липсата на сработеност в защита бе най-очевидна при статичните положения. Същото се наблюдаваше и в контролата на първия отбор срещу Аржентина преди месец, загубена с 3:4, и тази слабост отново даде ефект, когато Мохамед Абутрика необезпокояван вкара топката в мрежата на Нето след фаул, изпълнен от Еслам Рамадан.

Левият бек Марсело разочарова в дефанзивен план, повтаряйки представянето си от юнската загуба с 0:2 от Мексико. Негово слабо изчистване с глава за малко не доведе до гол на Мохамед Салах, но египтянинът се възползва от следващия си подобен шанс, който тежи на съвестта на Жуан. 21-годишният бранител не успя да пресече една топка, позволявайки на нападателя на Базел да порази за втори път бразилската врата.

"Селесао" има вредния навик да отпуска педала на газта, когато води убедително и типичен пример за това бе вчерашният мач. След като четиримата офанзивни футболисти се поумориха, фокусът се прехвърли върху колебливата защита и се видя, че е опасно да се стига дотам.
Менезеш трябваше да подбере по-солидна отбрана за Олимпийските игри. Той можеше да вземе Рафаел Толой от Сао Пауло и Маноел от Атлетико Паранаензе, всеки от които е на по-малко от 23 години. Толой и Маноел играят редовно за клубовете си за разлика от Жуан в Интер и Бруно Увини в Сао Пауло.

Или да включи Давид Луис от Челси или Деде от Васко да Гама в бройката от трима играчи над тази възраст. Да, последното вероятно би коствало мястото на Марсело, но по-добре така, отколкото да имаш толкова ограничени опции за центъра на защитата.

Все пак, трябва да признаем на треньора правотата в избора да заложи като титуляр на Рафаел от Манчестър Юнайтед вместо Данило от Порто, което стабилилизира дясната зона на отбраната.

Докато Бразилия разполага с най-разнообразното и креативно нападение в олимпийския турнир - нещо, което липсва дори на Испания, то пропускливата защита си остава проблем.

Загубата на Рафаел Кабрал поради контузия също усложни допълнително нещата, тъй като бранителите трябва да играят пред нов вратар, с когото не са свикнали.

"Селесао" все пак взе трите точки, но Менезеш трябва да намери лек за споменатите слабости, защото иначе отбраната може да лиши от олимпийско злато отбора с най-силна атака.