След ужасяващото Световно първенство през 2018 година, селекционерът Йоахим Льов реши да освежи състава си и показа вратата на част от световните шампиони от 2014-а като Жером Боатенг, Матс Хумелс и Томас Мюлер.
Льов искаше нови имена в националния отбор, без играчи над 30 години в стартовия състав, въпреки че Тони Кроос и Марко Ройс наскоро се присъединиха към Мануел Нойер в клуба на 30 плюс.
Но едно име липсваше още от началото на Лигата на нациите и европейските квалификации – човекът, който отбеляза победното попадение на финала на Мондиал 2014 срещу Аржентина, когато беше само на 22.
Марио Гьотце бе един от най-ярките таланти на десетилетието, дебютирайки за Борусия Дортмунд едва на 17, когато съотборникът му Матс Хумелс го наричаше Готциньо.
Записа първия си мач за националния отбор на Германия на 18 през 2010-а, превръщайки се в най-младия футболист на Бундестима от 50 години. Спечели две последователни титли на Бундеслигата под ръководството на Юрген Клоп в Дортмунд и бе избран за най-добър млад играч в първенството през 2011 г.
След загубения финал на Шампионската лига през 2013-а, Гьотце премина в Байерн Мюнхен срещу 37 милиона евро и така се превърна в най-скъпия германски футболист в историята. Матиас Замер го нарече „таланта на века“.
Първият сезон на Гьотце бе труден и не успя да се нагоди към тактиката на Пеп Гуардиола от 4-1-4-1, което доведе до критики към испанеца от страна на Франц Бекенбауер, че не знае как да използва новото попълнение.
„Какъв е смисълът да играеш с Гьотце като нападател? – попита Бекенбауер. – Няма как да се справи с трима огромни бранители. Байерно погубва таланта му.“
Гьотце се почувства малко по-комфортно, когато системата бе сменена на 4-2-3-1. С нея Байерн спечели домашен дубъл, което успокои малко и критиките към Гуардиола.
Дойде време за пътуването за Световното първенство. Там 22-годишният полузащитник игра като крило в първите два мача от груповата фаза, след което не участва особено много в останалите двубои до финала.
Не бе в състава за историческия разгром със 7:1 над домакина Бразилия на полуфиналите, но когато нещата във финала срещу Аржентина не вървяха по план, бе пуснат от скамейката в 88-ата минута.
Преди да го пусне в игра, Льов изрича вече историческите думи: „Покажи, че си по-добър от Меси и че можеш да спечелиш Световното.“
И Гьотце направи точно това, когато заби онова воле след пас на Андре Шурле, превръщайки се в първата резерва, която отбелязва победен гол на финал на световни първенства.
Но не достигна подобни висини никога повече в кариерата си.
Спечели още две титли при Гуардиола, но последната беше белязана от контузия и слаба форма, след което Байер реши да го върне обратно в Дортмунд срещу 22 млн. евро.
„Днес, три години по-късно и вече на 24, гледам на това решение по друг начин“, каза Гьотце при завръщането си „у дома“ в Борусия Дортмунд.
Но още в края на сезон 2016/17 Гьотце отново не бе на разположение, този път заради заболяване – метаболитен проблем, от който страда от години и на който се отдаваше лошата му форма в Байерн.
Завърна се на терена през следващата кампания и изигра 23 мача в Бундеслигата, но отново бе сянка на старото си Аз, допринасяйки със само две попадения през 2017/18.
По време на ерата на Люсиен Фавр често бе използван като фалшива деветка и седемте му гола в Бундеслигата през миналия сезон бяха най-доброто му представяне от четири години насам.
Но „избухването“ на Пако Алкасер остави малко място за Гьотце в нападението и 27-годишният германец стартира едва пет мача като титуляр през първата половина от сезон 2019/20.
В резултат на това, на Гьотце все още не му е предложено удължаване на четиригодишния договор, който подписа при завръщането си на „Вестфаленщадион“ през 2016-а.
Три години и половина по-късно на Гьотце му е трудно да намери място в клубния си отбор, да не говорим за националния. Може да му се наложи отново да напусне Дортмунд, но този път за доста по-малък отбор, вместо да осъществи мега трансфер като този в Ливърпул, за където бе спряган, когато беше на 21 и Юрген Клоп тъкмо поемаше клуба от „Анфийлд“.
Медиите не спират да спекулират какво ще се случи с Гьотце, ако стане свободен агент, но изпълнителният директор на Борусия Дортмунд Михаел Цорк не бърза да му предлага нов договор.
„Бъдещето му все още не е решено – каза Цорк пред Ruhr Nachrichten. – Разбира се, той иска да играе повече. Говорихме с Марио. Говорихме с баща му преди Коледа. Говорихме отново в Марбея. Ще седнем отново през пролетта и ще вземем финално решение.“
Ако наистина остане свободен агент, някой отбор ще може да привлече световен шампион в редиците си за без пари, но не трябва да очаква представяне от нивото му, когато Бекенбауер го нарече Германския Меси.