Арсенал удари в 101-вата минута и най-после победи Манчестър Сити

Арсенал удари в 101-вата минута и най-после победи Манчестър Сити Снимка: Getty Images

Арсенал най-после победи Манчестър Сити в мача за трофея Къмюнити шийлд и започна новия сезон с купа.

"Артилеристите" отбелязаха едва в 11-тата минута на добавеното време, за да изравнят за 1:1 и да докарат сблъсъка до дузпи, а от 11-те метра надделяха с 3:1.

Първото полувреме ще се запомни с два пропуска на новото попълнение на Арсенал Кай Хаверц.

Той играеше като централен нападател заради контузията на Габриел Жезус и от отлични позиции не успя да преодолее Стефан Ортега, който блесна с добри спасявания.

През второто полувреме мачът навлезе в по-скучна фаза с по-малко интересни ситуации.

Смените на Гуардиола обаче оказаха влияние - мениджърът смени Ерлинг Холанд с Коул Палмър, пусна в игра и Кевин Де Бройне.

След като се отчете с един пропуск, Палмър откри резултата в 77-ата минута с много майсторски фалцов удар в далечния ъгъл.

Изглеждаше, че Сити ще удържи преднината си, и то без особени проблеми.

Краят на мача обаче се забави поради сериозен инцидент в края, когато Кайл Уокър и Томас Партей се сблъскаха и се наложи главите им да бъдат превързани.

Така редовното време продължи след 100-ата минута и Арсенал успя да изравни.

Резервата Леандро Тросар направи залъгващо движение и стреля с левия крак, а фатален рикошет в Аканджи подведе Ортега и прати топката във вратата.

Според регламента, продължения нямаше и двата тима преминаха директно към дузпите.

Там Сити сгреши още при първото си изпълнение, когато Де Бройне удари гредата.

После Родри стреля много слабо и Рамсдейл спаси удара му, а Фабио Виейра изпълни безапелационна последна дузпа и сложи край на двубоя.

Това е първи успех за "топчиите" над Сити от три години насам и даде заявка, че тимът на Микел Артета може да бъде сериозен претендент за титлата и през тази кампания.