Безумие: Отбор излезе с 9 души срещу Бенфика, пусна вратар за десен бек и бойкотира второто полувреме (видео) Снимка: Getty Images

"Това е срамен ден за португалския футбол", призна президентът на Бенфика Руи Коща след фарса, който се разигра в мача между неговия тим и Беленензеш от 12-тия кръг на местното първенство.

Двубоят беше прекратен при резултат 7:0 за лисабонските "орли" срещу съперник, който излезе с 9 души от самото начало (шестима от тях дебютанти в елита).

Проблемът дойде оттам, че в Беленензеш имаше голям брой заразени с COVID-19 и клубът поиска от португалската федерация да отложи мача - но му беше отказано.

Домакините бяха принудени да играят с абсурден състав, в който сред деветимата титуляри имаше двама вратари - единият игра под рамката, а другият беше пуснат на десния бек.

Още в първата минута Беленензеш си вкара автогол. Бенфика не показа милост и до края на полувремето наниза още 6 гола, като Дарвин Нунес записа хеттрик, два гола добави Харис Сеферович, а един - Юлиан Вайгъл.

Играчите на Беленензеш отказваха въобще да излязат и да продължат да играят през втората част. 7 от тях все пак се появиха на терена и с 20-минутно закъснение играта беше подновена.

Тогава един от домакините се направи на контузен и седна на тревата, за да покаже на съдията, че не може да продължи.

Срещата беше прекратена, тъй като правилата не позволяват отбор да се състезава с по-малко от 7 души на терена.

Впоследствие Руи Коща разясни, че от Бенфика не са искали мачът да се играе и съжаляват за станалото, но са били принудени да спазят правилата.

"Съжалявам за случилото се. Това е черна страница за целия португалски футбол. Бенфика изпълни нареждането да играе, както и Беленензеш. На всички ни беше мъчно, но ние не носим отговорност за този срам. Ако не се бяхме явили, можехме да получим служебна загуба. Знам каква е ситуацията в Беленензеш и им съчувствам", каза легендарният бивш плеймейкър.

"Ние направихме това, което трябваше. Играхме заради страха от загуба на точки. Ако бяхме поговорили навреме, може би щяхме да намерим решение. Ако зависеше от мен, нямаше да позволя да се стигне дотук. На футболистите също не им беше приятно", допълни той.