Франция пренаписа историята с безпрецедентна наказателна акция

Франция пренаписа историята с безпрецедентна наказателна акция Снимка: Getty Images

Франция размаза аутсайдера Гибралтар с 14:0 на "Алианц Ривиера" в Ница и записа най-голямата победа във футболната си история.

Това е и рекорден резултат в цялата история на европейските квалификации. Предишният рекорд на "петлите" беше 10:0 срещу Азербайджан през 1995 г.

Съставът на Дидие Дешан вече си беше осигурил класирането на Евро 2024, но тази вечер не пропусна да покаже мощта си срещу един от най-слабите европейски отбори.

Още до 4-тата минута "петлите" вече водеха с 2:0, а после 17-годишният Уарен Заир-Емери ознаменува дебюта си с гол за 3:0.

Играч на гостите пък беше изгонен с директен червен картон и това още повече улесни Франция.

Килиан Мбапе вкара дузпа в 30-ата минута, а Жонатан Клос, Кингли Коман и Юсуф Фофана също се разписаха още преди края на полувремето, за да направят резултата 7:0.

През второто полувреме Франция не пожали съперника и отбеляза още 7 попадения.

Мбапе се разписа нови два пъти, за да оформи хеттрика си, два гола вкара Оливие Жиру, а Коман, Адриен Рабио и Усман Дембеле също се отчетоха в историческия мач.

Третият гол на Мбапе беше истинска радост за окото, тъй като той успя да прехвърли вратаря отдалеч.

Финалното попадение на Жиру също беше блестящо - нападателят се разписа със задна ножица в добавеното време.

Франция печели група "B" на европейските квалификации и кръг преди края има пълен актив от 21 т.

Второто място, даващо право на класиране, се заема от Нидерландия с 15 т.