Как Давид Луис съсипа стратегията на Артета само за 25 минути

Договорът на Давид Луис изтича и макар че Артета иска да задържи футболиста, неговото бъдеще остава мъгливо Снимка: Getty Images

Физиономията, която Давид Луис направи след нарушението срещу Рияд Марез беше достатъчна да дефинира целия мач между Манчестър Сити и Арсенал.

Това трябваше да бъде първото дерби след подновяването на Висшата лига, но дерби нямаше, а Сити разби съперника с 3:0.

Нарушението на Луис се случи в началото на второто полувреме и с него той направи дузпа, от която резултатът стана 2:0. Бранителят получи и червен картон в ситуацията, което съвсем уби всякаква интрига в срещата.

В края на първото полувреме бразилецът не успя да пресече едно подаване и това стана причина за откриващото попадение на Рахийм Стърлинг. Така Луис се оказа решаващият фактор в мача, макар че престоя на терена само 25 минути.

Рядко една резерва оказва такова влияние върху даден двубой - а неговото влияние беше толкова голямо, че може да предопредели и бъдещето му в Арсенал.

Луис, разбира се, не е лош футболист. Притежава доста качества, макар че може би не е най-подходящ точно за централен защитник. Просто е твърде непредвидим и затова е надежден само в доста специфични роли, които оползотворяват силните му страни.

Така че когато си принуден да разчиташ на него в центъра на защитата - а мениджърът Микел Артета беше принуден след контузията на Пабло Мари в 24-ата минута - е нормално да страдаш доста срещу страховит съперник като Манчестър Сити.

Артета все още е в ранна фаза на установяване на някаква устойчива система в Арсенал, която да наподобява тази на Сити. В момента идеите му са на доста базово ниво и с доста по-лимитиран състав, което ясно проличава в директни сблъсъци като този.

Двата тима имат сходен подход в основите на играта си, но са в напълно различни фази от своето развитие. И фактът, че Артета изгуби двама от основните си играчи заради травми още през първата част само ускори неизбежното.

Скоро Кевин Де Бройне беше в стихията си в центъра и хвърляше своите типични великолепни пасове, които изостряха атаките на отбора му. Това означаваше твърде много работа за Бернд Лено на вратата, за пореден път най-силният играч на Арсенал.

И докато в първите около 15 минути идеята на Артета за мача си пролича и "артилеристите" успяваха да окажат съпротива, с принудителните смени и особено с грешките на Луис бързо дойде и примирението.

Да, разликата между Сити и Арсенал е твърде голяма. Но този мач ще остане в спомените като история за две големи грешки от един и същ играч, изиграл само 25 минути.