Ако не следите съвсем изкъсо международното право, резолюция 2397 на ООН вероятно не ви говори абсолютно нищо. На практика това е санкция, приета през декември 2017 година, която забранява на гражданите на КНДР да работят зад граница.
Не че и преди това севернокорейските служители наводняваха пазара на труда в западния свят. Освен онези, избягали с риск за живота, но те не влизат в тази статистика.
Сред съвсем редките изключения са футболистите. Най-популярният сред тях е Хан Кван Сон. С благословията на партията той учи в Барселона, а едва на 16 попада в клуб от Серия "А".
Сон се ражда в Пхенян и детството му минава точно както си представяте - с пионерска връзка, уроци по история и идеология, строго възпитание. Като всеки местен малчуган няма право да се размотава и трябва да се отдаде на някакво занимание. Хан Кван играе футбол - първо в спортно училище, а през 2013 г. в Международната футболна академия, открита в столицата малко след идването на власт на Ким Чен-ун.
В тази институция попадат само уникални таланти. Специални момчета, чиято основна перспектива е да учат в чужбина.
Дори и на този фон Сон изпъква ярко и никой не се учудва, когато името му попада сред 40-те избрани да тренират в Европа. Половината поемат към Италия, другата - към Испания. Хан Кван се озовава в Барселона.
След края на едногодишния стаж момчето се завръща в родината си. За кратко изглежда обречен да пропилее уменията си из терените на КНДР. Италианският Каляри обаче вече го е набелязал и урежда привличането му.
Решаваща роля има Антонио Паци - сенатор от партията на Силвио Берлускони. Той е сред малкото западни политици, които са добре дошли в Пхенян. Често говори за Северна Корея като за свободна и щастлива страна, а Ким Чен-ун нарича "умерен диктатор".
А Сон не спира да впечатлява. През 2014 г. печели Купата на Азия с 16-годишните, при това с ключова победа във финала - 2:1 над Южна Корея. На следващата година помага на 17-годишните да стигнат до 1/8-финал на световното първенство. Включен е в престижната класация на "Гардиън" за 50-те най-обещаващи футболисти, родени през 1998 г. Стреля точно с двата крака, дриблира умело, пласира се страхотно.
През март вече е играч на Каляри с договор до лятото на 2020 г.
В дебюта си срещу Лацио остава на терена само 5 минути, но това е достатъчно за място в историята като първия севернокореец, носил екипа на клуб от петте водещи първенства. Месец по-късно настъпва още един паметен миг - Сон бележи в Серия "А". До края на сезона изиграва още три мача, след което е пратен под наем в Перуджа.
Там вече още един възпитаник на международната академия в Пхенян - Чой Сон Хюк. Халфът преминава във Фиорентина през 2016 г., но от самото начало е обречен на неуспех. Първо - според италианските медии му е забранено да общува със съотборниците си и медиите, както и да използва интернет. Второ - той няма особен талант. Трето - договорът му е прекратен, след като ръководството научава, че 70% от заплатата поема директно към режима в КНДР.
Хан Кван Сон записва два успешни сезона в Перуджа - 39 мача, 11 гола и 5 асистенции.
През септември 2019 г. севернокорейският Роналдо, както го наричат в Италия, преминава под наем в Ювентус и играе за отбора до 23 години.
През 2020 г. грандът от Торино го купува от Каляри за 3,5 милиона евро. И осъществява печеливша сделка с катарския Ал-Духаил, където го продава за двойно повече пари.
Условията за нападателя също са впечатляващи - 5-годишен договор му гарантира 4,31 милиона евро, огромен скок спрямо италианската му авантюра. Сон обаче не е щастлив - няма никакво желание да напуска Европа, готов е да остане дори и в Серия С, но...
Приказката приключва с влизането в сила на въпросната санкция на ООН.
Разбира се, всичко е заради ядрената програма на вожда. Накратко - граждани на КНДР, които работят за други държави, служат като източник на валутни приходи за страната, а тя ги използва за разработката на ядрени и балистични ракети. Резолюция 2397 гласи, че до 24 месеца след приемането й държавите-членки на ООН трябва да репатрират всички граждани на КНДР, които получават доход.
Мярката влиза в сила на 22 декември 2019 г. На севернокорейците вече не се издават работни визи и онези, пръснати по света - главно в Русия и Китай - трябва да се върнат у дома. Публична тайна е, че те пращат в КНДР до 90% от своите заплати.
Според разследване на ООН, в периода 2018-2020 Хан Кван Сон е получил над 1 млн. евро, а в Катар е трябвало да заработва по 862 000 евро на година.
Договорът му предвижда и бонуси до 30 000 евро, четири билета за бизнес класа от Доха до Пхенян и луксозно жилище. Лесно е да си пресметнем колко пари е щял да прати у дома в подкрепа на ядрената програма...
Катарският му клуб получава писмо - паричен превод на лице от КНДР представлява нарушение на санкциите. Така Хан Кван остава без отбор. Отчаяно опитва няколко варианта, но никой не иска да рискува и да се изправи срещу ООН.
Севернокорейският Роналдо няма никакъв друг изход, освен да се прибере вкъщи. Точно като всички останали местни футболисти, носещи екипите на европейски тимове.