Новините и реакциите около Суперлигата ни заливат постоянно, а вече няколко дни темата е номер 1 не само в Европа, но и в световен мащаб.
В опит да се преодолее объркването, съобщенията в WhatsApp групата на капитаните във Висшата лига се заредиха едно след друго, пишат журналистите от The Athletic и цитират разговорите си с много от близките си хора от клубовете, но умишлено - без да споменават имена.
Кой какво знае? Какво мислят футболистите за плановете? Може ли наистина на националите от отборите отцепници да им бъде забранено да играят за своите страни? Ще бъдат ли изгонени от Висшата лига шестте отцепнически клуба, които вече са известни на Острова като "Мръсната половин дузина"?
"Това е лудост. Не мога да повярвам", цитират от платформата реакцията на основен играч на английския национален отбор, но предпочитат да не споменават името му. Просто ситуацията е повече от деликатна.
По всичко личи, че Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Ливърпул, Тотнъм, Арсенал и Челси тръгват на война с УЕФА. И вероятно имат план как да я водят, но другите са изправени пред неизвестното. "Вниманието на играчите е изострено до краен предел - казва един от водещите британски агенти. - Това е абсолютна сензация."
От европейската футболна централа са категорични, че ще дисквалифицират отцепниците от евротурнирите, а звездите им се питат: "А сега накъде?".
Източник, близък до играчите на Манчестър Юнайтед, заяви пред The Athletic: "Момчетата не са доволни. Чувстват се предадени от клуба, неинформирани. И усещат, че шефовете им не са си направили труда да ги уведомят и да се консултират с тях за промените, които неизбежно ще повлияят на кариерите им."
Бивш играч на един от "Мръсната половин дузина" определи случващото се като "абсолютен срам".
А какво да кажем за незавидната ситуация на мениджърите? Собствениците бяха решили, че тайната на проекта е от първостепенно значение и треньорите също не бяха информирани.
Източници на платформата разкриват, че Ед Уудуърд е казал на Оле Гунар Солскяер за Суперлигата непосредствено преди мача срещу Бърнли на "Олд Трафорд" в неделя. Но двамата не са имали време за дискусии и изясняване на подробности, тъй като съзнанието на норвежеца изцяло е било ангажирано с предстоящата среща.
След мача пък Оле трябваше да отхвърля въпроси по темата, защото - първо не знаеше много, а второ - надяваше се да говори за представянето на момчетата си на терена и двата гола на Мейсън Грийнууд и попадението на Единсон Кавани.
На фона на отсъствието на вътрешна комуникация, трескавото бърборене за пари, каквото имаше в Арсенал и в началото на пандемията, отново завладя клуба.
Миналата година тогавашният футболен директор на "артилеристите" Раул Санлехи проведе открит разговор за намеренията за свиване на бюджета и намаляване на заплатите с мениджъра Микел Артета и отбора. Този път обаче недоволството е още по-голямо.
"Те смятат, че това им е наложено и не е ясно съобщено - казва вътрешен човек от Арсенал. - Намаляването на заплатите ядоса хората, но Раул е добър в преговорите и имаше Микел зад гърба си. Това беше нещо, което им беше поставено на масата хем като решение, хем като нещо, в което участваха. Този път е напълно извън контрола им."
Тъй като Висшата лига заплашва с изваждането на отцепниците от първенството, потенциално засегнатите играчи няма как да не обмислят последиците.
"Говорих с няколко от футболистите си и те смятат, че това е абсолютна шега - казва един от известните мениджъри. - Те обичат футбола в Премиършип. Собствениците смятат, че ще се случи нещо положително, но не са много другите, които мислят като тях."
Представяте ли си английското първенство без въпросните шест клуба?
"Много ми харесва едната седмица да победим Бърнли, а на следващата да отидем да се сражаваме с Ливърпул - споделя една от звездите на отцепниците. - Така е било винаги. Когато новината започна да се разпространява, изпратих съобщения до няколко от приятелите си, шегувайки се по въпроса. Едва когато Гари Невил започна да говори за това по Sky, това започна да става реално. Говорих първо с моя агент и той ми каза, че смята, че това няма как да се случи. Заяви, че не би било добре за играчите, тъй като клубовете от Суперлигата ще харчат по-малко пари за нови, тъй като вече няма да се налага да гонят класиране в Шампионската лига, и че заплатите всъщност ще тръгнат надолу."
Водещите играчи на отборите от Суперлигата, които търсят предоговаряне на контрактите си през лятото, ще бъдат посъветвани да изчакат, преди да се обвържат, тъй като не се знае дали няма да имат възможност да изкопчат повече от тези 3,5 милиарда долара, осигурени от JP Morgan.
Да вземем за пример Пол Погба. Дали не може да добави някоя нула към контракта си, като се има предвид маркетинговата му стойност? Той обаче не може да жертва международния футбол. Преди три години стана световен шампион с Франция и със сигурност се цели в още големи успехи с екипа на "петлите". Погба определено не би останал в даден отбор, ако това автоматично му прекъсва връзката с националите.
Клауза 6.1.1 от стандартните договори във Висшата лига се отнася до задълженията на работодателя и повелява, че клубът не трябва да възпрепятства по никакъв начин даден футболист да играе за страната си.
Въпросната точка също така гласи, че клубовете трябва да спазват правилата, които са дефинирани като "устав и разпоредби на ФИФА и УЕФА" и Правилата на Футболната асоциация и Футболната лига. Което означава на теория, че всеки клуб, който напуска тези състезания, би нарушил договорни отношения.
И така се стига до логичния въпрос дали ако даден клуб умишлено прави нещо, което спира негови футболисти от националните им отбори, не прави договорите им невалидни?
Агентите алармират и за друго голямо притеснение на звездите. Много от тях имат в договорите си клаузи за различни бонуси спрямо представянето им в евротурнирите. Ще се простят ли с тези приходи?
Своите коментари по световната новина номер 1 в спорта дадоха и безброй играчи извън клубовете-отцепници. Андер Ерера - сега в ПСЖ и бивша звезда на Юнайтед - беше доста ясен.
"Влюбих се в популярния футбол, във футбола на феновете, в мечтата да видя отбора на сърцето си да се състезава срещу най-великите - написа той в Twitter. - Ако тази европейска Суперлига наистина се осъществи, тези мечти приключват. Приключват и илюзиите на феновете на отборите, които не са колоси, че могат да видят как техните любимци печелят на терена, състезавайки се в най-големите турнири."
Играчите на Лийдс ясно изразиха позицията си преди мача с Ливърпул в понеделник. Домакините проведоха загрявката си с тениски, на които грееше логото на Шампионската лига и надпис "Извоювайте си го", а от другата страна текстът гласеше "Футболът е за феновете". Такива тениски са били оставени и в съблекалнята на Ливърпул, което разгневи мениджъра на "червените" Юрген Клоп. Очаква се протестите от този род да не спрат до края на сезона.
Но дали ще се стигне още по-далеч, предстои да разберем.
Един от агентите изрази личното си мнение: "Да кажем, че говорим за звездата на Астън Вила Джак Грийлиш и той има мнение. Ще посмее ли да го каже на глас? Дали ако го направи, няма да отреже пътищата си за трансфер в един от тези клубове? Има причини някои да държат езиците си зад зъбите."
Интересното е, че Ерера беше подкрепен в позицията си от своя клуб ПСЖ, който вече десетилетие е критикуван, че използва несметното си богатство, за да мачка останалите във френския футбол.
Полузащитникът на Лийдс Матеуш Клих неволно подчерта противоречието, публикувайки снимка на фенове на тунизийския Клуб Африкан по време на приятелски мач срещу ПСЖ през 2017 г. На нея те са издигнали транспарант с надпис: "Създаден от бедните, откраднат от богатите."
Звездата на Евертън Ричарлисон пък публикува поредица от ръкопляскащи емотикони под видеоклипа с избухването на Гари Невил в ефира на Sky Sports. Даниел Поденс, нападател на Уулвърхемптън, заяви, че "има някои неща, които не се купуват с пари", визирайки любимите си спомени от Шампионската лига.
"Топката. Песента. Мечтата. Волето на Зидан...Солото на Кака... Ливърпул в Атина...Оле в Барселона... Крис и Зеедорф... Има някои неща, за които просто не можем да платим."
Бруно Фернандеш от Манчестър Юнайтед, съотборник на Поденс в националния тим на Португалия, отговори: "Мечтите не могат да бъдат купени!".
Ще бъде интересно, ако Фернандеш или който и да е друг голям играч от Висшата лига, открито застане в опозиция.
"Независимо дали са съгласни или не, те имат договори - обяснява агент. - Ако не платиш цената веднага, може да я платиш по-късно. Собствениците могат да ги продадат след година или след 18 месеца."
Играч от Висшата лига, помолил да бъде цитиран анонимно, споделя: "Това е сбъркано. Богатите стават по-богати. Разбирам защо клубовете го правят - ако не можете да ги победите, присъединете се към тях. Но за останалата част от Висшата лига последиците от това ще бъдат сериозни и дълготрайни и първенството повече няма да бъде това, което го познавахме досега.
Говорихме си доста за това. Някой каза, че Рейнджърс и Селтик могат да дойдат да играят в Англия, а от Чемпиъншип да влязат четири отбора, за да станат отново 20. Но какво правим със Sky и т.н.? Те правят всичко, което правят, само заради големите отбори. Хората не осъзнават последиците. Няма шанс Sky да продължи да плаща тези пари. Не става въпрос само за напускането на Голямата шестица, това влияе и на останалата част от дивизията, както и на долните дивизии.
Тези шест клуба се радват, че ще спечелят повече пари, отколкото са печелили някога. Най-хубавото за тях е, че едната седмица ще играят в Брайтън, а на другата срещу Барселона на "Камп Ноу". Но изненадата в един момент ще изчезне, след като да играят срещу Барселона се превърне в норма."
Въпросният играч обаче вярва, че публичното изказване и осмисляне на тези опасения ще бъде много трудно.
"Невероятно трудно. Ако си в някой от тези клубове и ти плащат, е почти невъзможно да излезеш и да се възпротивиш. Така е при мениджърите. Чух Томас Тухел да казва: "Вярвам на моя клуб". Те не могат да кажат нещо различно. Ако го направят, ще бъдат уволнени и ще вземат някой друг, който да върши тази работа. Същото е и за играчите. Ако няма 90 процента от съблекалнята желаещи да го направят, няма шанс нещо да се случи."
Друг играч смята, че няма никакъв смисъл от протести.
"Не мисля, че ще го направят. Те могат да изразят мнението си, но в крайна сметка клубовете решават. Може да надигнат глава само играчите, които са към края на кариерата си, и са спечелили толкова много пари, че няма какво да губят. И са такива, на които им пука за футбола. Но шансовете са минимални."
Висшата лига без участието на шестте водещи клуба би загубила значително от привлекателността си, убедени са всички на Острова.
"Като играч работиш цял живот, за да играеш на "Олд Трафорд" и на "Анфийлд", а в един момент можеш да загубиш това. За мен просто не би било същото. Говорих с много от момчета от отборите и те мислят като мен, но не могат да направят нищо по въпроса. Те се чувстват безсилни. В неделя вечерта си мислех, че това са само заплахи и извиване на ръце. Но на сутринта се усетих, че намеренията им са наистина сериозни."
Но обстановката е много динамична. Във вторник следобед водещи английски медии разпространиха информацията, че два от клубовете от Премиършип обмислят отказване от проекта.
Все още нищо не е потвърдено официално, но където има дим, има и огън. Със сигурност осъществяването на идеята "Суперлига" няма да е толкова лесно начинание, въпреки че с нея са се заели почти всички най-мощни клубове на Стария континент.