Северна Македония шокира европейския шампион Италия и ще играе с Португалия за място на Мондиал 2022 Снимка: Getty Images

Северна Македония поднесе изключителна сензация, изхвърляйки европейския шампион Италия от плейофите за класиране на Световното първенство в края на годината.

Западните ни съседи победиха "адзурите" с минималното 1:0 на "Ренцо Барбера" в Палермо, благодарение на гол в добавеното време на Александър Трайковски.

Бившият нападател на Палермо направи завръщането си в града ужасно за домакините. Голът падна във втората минута от добавеното време след изключителен шут на Трайковски от над 20 метра.

Тимът на Роберто Манчини доминира през целия мач, като отправи над 30 удара по посока на противниковата врата, но само пет от тях точни. Италия обаче така и не успя да стигне до гол и на края бе наказана за това.

Така Италия няма да участва на Световното първенство за втори пореден път, след като отсъстваше и от Мондиал 2018. Тогава "адзурите" отново се провалиха на плейофите, където бяха победени от Швеция.

В директен сблъсък за място на Мондиал 2022 македонците ще срещнат Португалия, който победи Турция с 3:1 в изключително интересен двубой, в който турците имаха достатъчно шансове да си тръгнат с победата от "До Драгао".

Отавио Минтейро, за когото това бе едва трети мач за националния отбор, се превърна в абсолютна сензация, отчитайки се с гол и асистенция.

27-годишното крило на Порто откри резултата в 15-ата минута. Удар на Бернардо Силва от границата на наказателното поле срещна гредата, след което Отавио успя да добави от малък ъгъл.

В края на първата част Португалия удари за втори път. С прекрасно центриране отдясно Отавио сложи топката на главата на Диого Жота, а с прецизен удар в долния ъгъл звездата на Ливърпул удвои аванса на домакините.

В 65-ата Бурак Йълмаз върна едно попадение, а в края бе на крачка от това да се превърне в големия герой за Турция. Пет минути преди края турците получиха шанс да изпълняват дузпа, но 36-годишният капитан прати топката над вратата.

Крайното 3:1 оформи резервата Матеуш, възползвайки се от страхотно извеждащо подаване на друга смяна - Рафаел Леао, след светкавична контраатака.

В заключителните секунди турците вече се бяха примирили със загубата. Тогава и Кристиано Роналдо можеше да се разпише, но ударът му срещна напречната греда.