Спасена дузпа и асистенция в един мач! Вратарят на Порто го направи

Спасена дузпа и асистенция в един мач! Вратарят на Порто го направи Снимка: Getty Images

С ранен гол на Галено и с две точни изпълнения от дузпа на Мехди Тареми през втората част Порто с 3:0 стигна до победа в гостуването си на Байер Леверкузен в четвъртия кръг от груповата фаза на Шампионската лига.

Група В е сред доста интересните този сезон. Два мача преди директните елиминации един от фаворитите - Атлетико Мадрид, е извън първите два отбора, а изненадващ лидер в групата е Брюж след три победи и един хикс.

Въпреки двата гола на Тареми, големият герой за "драконите" срещу Леверкузен се казваше Диого Коща. Вратарят на гостите се превърна в първия в историята на Шампионската лига, който дава асистенция и спасява дузпа в един и същи мач.

В шестата минута португалският страж прати дълга топка в половината на Байер. Там тя бе овладяна от Галена, който след прекрасен самостоятелен рейд я прати в мрежата. Малко по-късно Коща отрази удара на Демирбай от бялата точка.

"Тренирали сме тази комбинация по искане на треньора. Тя проработи и взехме победата", коментира стражът след края на мача.

Наставникът на Порто Сержо Консейсао потвърди: "Диого играе много добре с крака и може да праща топката далеч напред. Трябваше да се възползваме по някакъв начин от високата линия на защитата на противника - всичко беше изтренирано предварително от Диого и Галено, след което бяхме перфектни в изпълнението."

След това дойде и спасената дузпа. Любопитното е, че Коща не за първи път спасява дузпа срещу Леверкузен. Миналата седмица, когато двата тима се срещнаха в Порто, стражът на "драконите" хвана удар от 11-те метра на Патрик Шик.

"Трудно се спасява дузпа. И без да го казвам, е ясно, че той е сред най-добрите португалски вратари в момента - каза Консейсао тогава. - Диого инстинктивно усети ъгъла, след като задълбочено изучава много дузпи на Шик."

Оказва се, че 23-годишният Коща се превръща в специалист на дузпите, като вече е спасил повече от една трета в кариерата си - 10 от 29. Девет от тях е отразил в мъжкия футбол, а една като част от националния отбор на Португалия до 15 г.

Португалският страж е продукт на академията на Порто. Дебютира за първия отбор през сезон 2019/20. Коща носи фланелката с №99 заради легендата на "драконите" Виктор Баия.

През миналата кампания Коща се установи като титуляр, пазейки в 33 от 34-те мача в португалското първенство. Диого измести и Руи Патрисио от позицията под рамката на вратата в националния отбор. Големият му съперник за титулярно място в състава на "мореплавателите" вече е Жозе Са от Уулвърхемптън, но се очаква Коща да бъде №1 на Световното в Катар.

През август в Португалия писаха, че към стража има интерес от Манчестър Юнайтед, но до трансфер така и не се стигна. Говореше се, че лично Ерик тен Хаг е поиска Коща да бъде купен. Ако продължава в същия дух и с един силен мондиал, съвсем скоро може да го видим в някой от грандовете на Стария континент.