Вратарят, който с два мача спечели Шампионската лига с Ливърпул и Висшата лига със Сити Снимка: Getty Images

Манчестър Сити си осигуриха класирането напред в Шампионската лига още в първия осминафинал, разгромявайки Спортинг Лисабон с 5:0 в Португалия. Така Пеп Гуардиола можеше да си позволи да направи някои промени за реванша, който приключи при нулево равенство в Англия.

Затова и в 73-тата минута на реванша на мястото на Едерсон като резерва се появи 36-годишният Скот Карсън. Опитният вратар успя да опази вратата си суха в последните 20-ина минути от срещата, като веднъж дори трябваше да се намесва критично в ситуация един на един.

Скот Карсън е част от "гражданите" вече трети сезон. В първите два игра като отдаден под наем от Дарби Каунти, а през лятото премина на "Етихад" като свободен агент за постоянно.

36-годишният страж бе привлечен от Сити само защото попада в категорията "местни играчи". Това са футболисти, които са играли за клубове в Англия в рамките на поне три години преди да навършат 21 г.

Разширеният състав за двубой от Висшата лига е от 25 души, като осем от тях трябва да бъдат "местни". Ако осемте позиции не могат да бъдат запълнени от "местни играчи", то те трябва да останат незапълнени. Затова и Карсън бе взет за трети вратар в Сити.

Снимка: Getty Images

Затова например Челси взе вече 42-годишния Робърт Грийн, а 39-годишният Лий Грант все още е част от Манчестър Юнайтед.

Имайки всичко това предвид, не е учудващо, че реваншът срещу Спортинг бе едва вторият мач за Карсън с екипа на Сити.

А по-изненадващото е, че това бе вторият мач за английския страж в Шампионската лига. Предишният бе преди почти цели 17 години, когато все още бе част от тима на Ливърпул. Скот Карсън постави рекорд в Шампионската лига с разстоянието от 16 години и 338 дни между последните си два мача в турнира.

През сезон 2004/05 Ливърпул имаше проблем с вратарите - Йержи Дудек не беше стабилен и дори изпадна от състава, а "червените" отчаяно търсеха нов човек под рамката.

В груповата фаза от Шампионската лига пази Крис Къркланд, който впоследствие щеше да се превърне в легенда на Уигън, но през зимата в тима бе доведен младият 19-годишен Скот Карсън от Лийдс. Стражът бе смятан за голяма надежда на Англия, а мърсисайдци спечелиха битката за подписа му с Челси.

През февруари Карсън за първи път седна на пейката в мач от Шампионската лига, а през април получи шанса да стартира като титуляр в първия четвъртфинал срещу Ювентус на "Анфийлд". В тима на "бианконерите" тогава блестяха имена като Алесандро дел Пиеро, Златан Ибрахимович и Павел Недвед.

"Преди мача си повтарях само "Не ги излагай" - разказва Карсън. - (Рафа) Бенитес ми каза, че ще съм титуляр, половин час преди мача. И може би беше по-добре, защото нямах време да се притеснявам."

Двубоят се разви добре за Карсън. Ливърпул спечели с 2:1, а през първото полувреме младият вратар излезе победител в положение един на един с Дел Пиеро. Удар на Златан пък срещна гредата.

През второто обаче не осоено сигурна негова намеса позволи на Фабио Канаваро да засече точно едно центриране и Ювентус да вкара важен гол на чужд терен.

"През първото полувреме едно положение срещу Дел Пиеро и си помислих, че не е чак толкова трудно - спомня си Карсън. - В ситуацията с удара на Канаваро паднах прекалено рано и топката се плъзна покрай мен. Тогава все още нямаше социални мрежи и ми се размина.

Въпреки победата с 2:1 се чудех дали грешката ми няма да се окаже фатална. Отдъхнах си едва след края на реванша."

Във втория мач в Торино Дудек си беше проправил път обратно към титулярния състав и започна като титуляр, а двубоят приключи при нулево равенство.

Оттогава изминаха почти 17 години; Стивън Джерард вече е треньор, Джейми Карагър - телевизионен анализатор, а Павел Недвед - спортен директор и вицепрезидент на Юве. Докато Карсън, Джиджи Буфон и Ибра все още играят. Имаше шанс Карсън и Златан да се изправят един срещу друг отново, но Милан не успя да прескочи груповата фаза на Шампионската лига.

След като отстрани Ювентус на четвъртфиналите, Ливърпул извървя целия път до купата с ушите, побеждавайки друг италиански гранд на финала - Милан, в онази незабравима нощ в Истанбул.

Карсън обаче смята, че не правилно да получи шампионски медал, заради минималния си принос в похода към трофея.

"Чувството беше странно, честно казано. Бяха ме взели твърде скоро и не усещах тази победа като мое постижение. Сякаш не го заслужавах. Затова и останах малко по-назад от основните празненства.

Докато други играч, въпреки че почти не бяха играли, веднага излязоха на преден план при празненствата - не го разбирам това. Давам пример с Хосеми. През цялото ми време в Ливърпул не съм сигурен дали изобщо сме си разменили и една дума; дори не съм сигурен, че може да каже нещо на английски. Но когато вдигахме трофея, той беше най-отпред."

Но и самият Карсън се вижда на част от снимките от празненствата.

Карсън дори се опитва да подари медала си на Крис Къркланд, който пропуска финала заради контузия. "Той го заслужаваше повече", признава Скот, но Къркланд отказва.

Въпреки медала от спечелената Шампионска лига Карсън не успява да направи кариера в Ливърпул. Тъй като няма шанс да се бори за титулярно място с Пепе Рейна, след финала в Истанбул започва поредица от наеми: в Шефилд Уензди, Чарлтън и Асън Вила, преди да бъде продаден на Уест Бромич.

За кратко пробва късмета си и в Турция с екипа на Бурсаспор, а след периоди в Уигън и Дарби се озова на "Етихад".

Освен появата си срещу Спортинг, Карсън има и още един мач с екипа на Манчестър Сити. През май миналата година, когато "гражданите" вече си бяха осигурили титлата, Пеп Гуардиола го пусна в един мач срещу Нюкасъл. Сити допусна три гола, но Карсън успя да спаси дузпа.

Това бе не само първият му двубой за Сити, но и първият му във Висшата лига от цели десет години.

"Много съм щастлив. Мислех си, че никога няма да играя във Висшата лига отново, но не се отказах и продължавах да се трудя - каза Скот тогава. - Благодаря на треньора, който забеляза това и ми даде шанс."

Гуардиола явно наистина оценява работата на вратаря по време на тренировките.

"Много сме доволни от него, Скот е важна част от отбора, въпреки че не всеки го забелязва - коментира каталунецът. - Той има сериозно влияние върху Едерсон ни Зак Стефън; те го слушат. С негова помощ не загубихме този мач."

Договорът на Карсън със Сити ще изтече през лятото, след което вратарят може и да реши да прекрати кариерата си. И въпреки че е винаги е бил на задните редици, в края ѝ ще може да се похвали с шампионски медал от Шампионската лига и Висшата лига (могат да станат два, ако Сити спечели титлата и този сезон).