Ботас едва изпревари заместника на Хамилтън

Хамилтън пропуска състезанието заради короновирус. Снимка: Getty Images
Хамилтън пропуска състезанието заради короновирус.

Пилотът на Мерцедес Валтери Ботас спечели квалификацията за Гран При на Сахир във Формула 1. Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън няма да вземе участие в състезанието заради положителна проба за коронавирус.

Ботес изправари Джорд Ръсел, който ще се състезава на мястото на Хамилтън, с минималните 0.026 секунди. Ръсел няма спечелена точка в кариерата си на пилот от Формула 1, а днес се справи със суперзвездата на Ред Бул Макс Верстапен.

Нидерландецът остана трети, а се надяваше да спори с Ботас за полпозишъна при липсата на заразения с коронавирус Хамилтън. Това не се получи и Макс остана трети с изоставане от едва 0.056 секунди.

Пилотът на Ферари Шарл Леклер поднесе изненадата днес с класирането си на четвърто място. Младият монегаск се измъкна от отпадане във втората част на квалификацията, но в заключителната фаза нанесе своя удар и обиколката му бе с едва 0.236 секунди по-бавна от тоталния фаворит Ботас.

За пореден път силно представяне показа Серхио Перес. Мексиканският пилот на Рейсинг Пойнт допълни подреждането в топ пет на стартовата решетка. Шести остана Даниил Квят от отбора на Алфа Таури, следван от седмия Даниел Рикардо от Рено и осмия Карлос Сайнц за британския тим на Макларън.

Топ десет допълниха френският пилот на Алфа Таури Пиер Гасли и Ланс Строл от Рейсинг Пойнт.