Често сме чували фразата "трупайте спомени, а не вещи", но замисляли ли сте се на какво се основава тя?
Думите всъщност произлизат от трудовете на професор по психология - Томас Гилович от университета Корнел. Неговите дългогодишни изследвания доказват, че щастието се корени в изживяванията, а не в предметите. Той прави анализ на начина, по който се чувстват хората, когато харчат за покупки и за преживявания, и открива, че спомените, а не вещите носят щастие.
"Хората често мислят, че да харчат пари за преживяване не е толкова мъдра инвестиция, колкото да ги харчат за материално притежание", казва Гилович. Предполага се, че преживяването е нещо, което отминава бързо, докато предметът пазим за постоянно. Оказва се обаче, че с вещите около нас постепенно свикваме, а очакването на изживяване ни носи много по-голяма наслада.
Причината за това е, че адаптацията според Гилович е враг на щастието и нещата, които си купуваме, ни доставят наслада, но само за кратко.
И ако тази концепция звучи като нещо, над което западното консуматорско общество има да разсъждава, то сходна идея се крие и в разбирането за подреждане на Мари Кондо - симпатичната японка, която в последните години нашумя из целия свят със съветите си за подреждане.
Нейният метод е свързан със запазване само на вещите, които ни правят щастливи и с освобождаване от всичко ненужно. Тя ни учи да ценим това, което имаме. Да придаваме стойност на вещите си според радостта, която ни носят, а не според цената на етикета им. Мари Кондо казва и че истински ценните спомени остават, дори и когато се отървем от вещите, които свързваме с тях.
Нужно ли е да търсим още доказателства, че изживяването, а не предметът има значение?
Едва ли през последните месеци някой си е мислил: "Защо не си купих тази блуза" или "Колко по-добре щях да се чувствам, ако имам още една ваза". Колкото повече време прекарваме вкъщи, толкова повече ценим времето си навън. Моментите, прекарани в създаване на спомени, към които да се връщаме без багаж.
Затова и когато избираме подаръци за близък или любим човек например, е добре да имаме предвид какво точно искаме да му подарим - дали още един предмет, или изживяване, което да запомни завинаги. Например първо качване на кон или спа почивка, или нощувка в уютна стая след цял ден разходки в природата, а защо не и масаж?
Всъщност защо да не направите такъв подарък и на себе си? Възможност за това предлагат от бутиков комплекс "Тракиец".
Хотелът, разположен сред природата на село Житница в Пловдивско, е като каталог за изживявания. Възможностите за почивка са безбройни и включват релакс зона с джакузи, парна баня, сауна и два басейна, различни видове масажи и разбира се, езда.
"Тракиец" има добре оборудвана конна база с модерни съоръжения и квалифицирани инструктори с дълъг и богат опит в конния спорт. Ездата е занимание, при което се изгражда връзка между ездача и коня. Именно заради това е не просто уникален спорт, развиващ всички мускули, но и преживяване, което оставя дълбока следа в ума.
Мястото дава възможност да подарите на близък или любим човек ваучер за изживяване от онези, които и Мари Кондо едва ли би отхвърлила - такива, които оставят спомен, без да пълнят дома ви с излишни вещи.
Може чрез ваучер да изберете заниманието, което да подарите - например урок по езда, нощувка в уютния хотел на комплекс "Тракиец" или ден с масажи и релаксиращи процедури.
Може да подарите и ваучер изненада, с който получателят сам да избере преживяването си. А ако не сте сигурни към кой вариант да се насочите, бихте могли да направите онлайн запитване в сайта на комплекса за това каква е най-подходящата идея според бюджета ви.
Хотелът е перфектно място, ако търсите спокойствие далеч от шума на напрегнатото ежедневие. Естествените материали, пастелните цветове и дървените орнаменти подпомагат да се насладите на истинска почивка.
Ако се чудите какво още предлага "Тракиец" и дали да не си подарите сами няколко дни щастие, майските празници са чудесна възможност да проверите.
Да усетите емоцията на най-пролетния месец, като се насладите на празнична трапеза и забавни моменти на открито за цялото семейство.
Защо подобно изживяване би било важно? Защото, както казва Томас Гилович, ние сме сбор от всичките си изживявания и именно те отразяват кои сме.