Какъв ще бъде отговорът на Иран? Това е големият въпрос, който стои на дневен ред при начало на сухопътна военна операция в Ивицата Газа на израелската армия.
Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей вече намекна за сериозен отговор от "оста на съпротивата", а думите му бяха повторени и от външния министър Хосеин Амирабдолахян.
"Някои западни политици се съмняват ще се отвори нов фронт срещу ционисткото образувание", каза министърът по време на посещение в Бейрут. "Извършването на военни престъпления срещу Палестина и Газа ще получи отговор от останалата част от оста. Ционисткото образувание и неговите поддръжници ще бъдат отговорни за последствията."
Така наречената "ос на съпротивата" или "ислямската съпротива" представлява мрежа от военно-политически организации, които през последните четири десетилетия Иран използва, за да разпространява влиянието си в целия регион.
Водеща роля в този процес има "Ал Кудс" - звеното за външни операции в рамките на Иранската революционна гвардия, което се явява една от най-влиятелните структури в Близкия изток и посредством своите контакти и съюзници има участие в почти всеки един регионален конфликт през последните десетилетия.
🔴 BREAKING: Hezbollah claims responsibility for firing guided missiles at an IDF position on border with Lebanon.
— i24NEWS English (@i24NEWS_EN) October 11, 2023
A Hezbollah statement says the attack comes in response to the killing of ‘a number’ of Hezbollah fighters on Monday
IDF drones were used in strike in southern… pic.twitter.com/FvhBcCrLl6
Основата на сътрудничеството се гради по две основни линии. Първата е противопоставянето с колективния Запад, което позволява съпричастност към оста под една или друга форма да имат държави като Русия, Китай, Северна Корея, Куба, Венецуела и Сирия.
Втората е свързана с шиитския фундаментализъм, близостта с шиитските общности в региона и противопоставяне на влиянието на сунитските монархии в Персийския залив, най-вече Саудитска Арабия.
От друга страна, конфликтът с Израел дава възможност за приобщаване и на сунитски радикали като "Хамас" и "Палестински ислямски джихад", които споделят същата омраза към еврейската държава.
"Хизбула"
Ливанската военно-политическа организация се появява на картата като пряка креатура на "Ал Кудс" през 80-те години по време на гражданската война в Ливан. Лидерството на "Хизбула" смята Иран за свой религиозен център и аятолах Хаменей за свой духовен лидер.
Днес политическото крило на организацията участва в управлението на Ливан, докато военното натрупа изключително сериозен боен опит във войната в Сирия, подкрепяйки режима на Башар Асад.
Смята се, че разполага с около 100 000 ракети и няколко десетки хиляди бойци, които са в готовност да бъдат използвани срещу Израел.
От началото на ескалацията в Газа вече на няколко пъти имаше размяна на обстрели между "Хизбула" и израелската армия, а двете вече веднъж са водили война помежду си през 2006 година, когато Израел провежда инвазия в Южен Ливан след нападение през границата и отвличане на израелски войник.
Иран в Ирак и "Хашд ал Шааби"
Влиянието на Техеран в съседен Ирак се осъществява преди всичко чрез мрежата от паравоенни структури "Хашд ал Шааби" ("Сили за народна мобилизация"). Те са над 50 организации, като по-голямата част от тях са изцяло шиитски, а няколко са приели върховенството на Хаменей и иранската фундаменталистка религиозно-политическа идеология.
В периода на конфликт с "Ислямска държава" в Ирак между 2014 и 2017 година "Хашд ал Шааби" имат важна роля в борбата с терористичната групировка и след това политическите им крила поемат голяма част от контрола върху икономиката и политиката на страната.
По линия на партньорските отношения с режима на Асад и Хаменей, най-малко пет големи групировки от Хашд ал Шааби участват в гражданската война в Сирия и имат история на атаки срещу американски военни бази в Ирак, включително през последната една седмица.
Целият военен капацитет на Хашд се оценява на десетки, дори няколко стотици хиляди бойци, които биха могли да бъдат мобилизирани под покровителството на Иран. Ръководителите на няколко групировки вече изразиха готовност да изпратят свои контингенти в Ливан при нужда.
Иран в Сирия
Сирия е единствената арабска държава, която открито подкрепя Иран по време на войната с Ирак от 80-те. През годините отношенията между управляващата шиитска фамилия Асад и теократичното управление в Техеран винаги са били добри.
Хаосът и нестабилността в Сирия и Ирак след 2011 година дават възможност на Иран не само да увеличи влиянието си в тези две страни, но и да получи директен достъп до вътрешните им дела и контрол върху техни територии.
Това позволява да се осъществи на практика идеята за така наречената "шиитска дъга", която позволява на Иран да изгради директен сухопътен коридор от собствената си територия, през териториите на Ирак, Сирия и Ливан до границата на Израел.
"Хамас" и "Палестински ислямски джихад" (ПИД)
Двете терористични организации също имат своето важно място в "оста на съпротивата", въпреки че централно място в техните джихадистки идеологии заема сунитския клон на исляма, а влияние при тях се усеща от Турция и най-вече Катар.
ПИД има далеч по-дълги и устойчиви връзки с Иран в сравнение с "Хамас", които датират още от 80-те. Неслучайно централата им и до днес се намира в Дамаск под закрилата на режима на Башар Асад, а представителства има още в Техеран и Бейрут.
От своя страна, до нападението срещу Израел от 7 октомври, "Хамас" имаше по-сложни и противоречиви отношения с Иран и се считаше за по-прагматичната и идеологически гъвкава от двете организации, които са най-големите и влиятелни в Ивицата Газа от 2007 година насам.
Иран се възползва от това и увеличи значително своята материална, техническа и финансова подкрепа за тях, включително технологии за развитие на собствени ракетни системи.
Хутите в Йемен
Ислямисткото движение "Поддръжници на Аллах", познато и като хутите по името на своя създател, представлява голяма част от шиитското малцинство в Йемен.
Не е с пряко отношение към израело-палестинския конфликт, но един от слоганите му "Аллах е велик, смърт за Америка, смърт за Израел, проклятие за евреите" ясно демонстрира каква позиция заема групировката Особено, след като американски военни кораби в Червено море свалиха ракети на хутите, "потенциално изстреляни срещу Израел."
Движението има водеща роля във войната в Йемен, където получава подкрепа от Иран срещу мeждународна коалиция, водена от Саудитска Арабия.
В случая хутите са удобен съюзник на Техеран, който действа като лост за влияние на Арабския полуостров и начин за пренасяне на регионалното съперничество до границата на Саудитска Арабия.
Всички тези прокси организации имат връзка с оста на съпротивата и представляват важен актив в регионалната стратегия на Техеран.
Имат голяма автономност, някои предпочитат да действат само на локално ниво, но при всички положения могат много лесно да превърнат целия регион в бойно поле в случай на мащабен конфликт срещу Израел.