На изток от тук, и то не много далеч от нас, се бият барабаните на войната и се чува дрънкането на оръжие. И докато напрежението по оста Киев-Москва расте, на преден план излизат спомените от 2014 г. и трагичния начин, по който изглежда украинската армия тогава.
Почти голи и боси войници трябва да се бият с маратонки и безкрайно остаряла и непригодна екипировка, а резултатът от липса на реформи и модернизация произведе неопитно и неадекватно командване, понесло неприятно поражение в сблъсъка с подкрепените от Русия сепаратисти в Донбас.
Ситуацията днес обаче е доста различна, а в Киев се наложи да разберат по особено болезнен начин какво се случва след десетилетията на корупция на всички нива в държавата и неглижирането на собствената сигурност.
Все пак в рамките на 8-годишен нискоинтензивен въоръжен конфликт украинските въоръжени сили не само че натрупаха солиден боен опит, но и използваха това време, за да проведат един крайно необходим процес на модернизация и превъоръжаване, който ги превръща в потенциален опонент, който в никакъв случай не бива да бъде подценяван.
На първо място военният бюджет бе увеличен. Данни на Световната банка показват, че в рамките на 5 години в периода 2014-2019 г. разходите за отбрана са нараснали от 2,2% от БВП до 4,1%. За 2021 г. бе одобрено увеличение с нови 8% спрямо предишните 12 месеца.
Това позволява разширение на наличния състав до общо 209 000 души на активна служба и още около 900 000 в резерва, което от своя страна означава, че армията вече не е зависима от полуавтономни доброволчески подразделения със съмнителна репутация като "Азов".
В същото време се залага на увеличаване на капацитета за сътрудничество с НАТО с чести учения между украинската армия и силите на държави от Алианса. Така през миналия септември над 6000 души от общо 12 страни участват във военни игри по линията на програмата "Партньорство за мир" на НАТО.
Досега както американският президент Джо Байдън, така и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг отхвърлят възможността за пряка военна намеса в случай на мащабен конфликт, но все пак съвместни учения, наред с осигуряването на множество инструктори (сред които и опитни българи), дават достъп на украинците до ноу хау и повишаване на оперативния капацитет.
Така се израства над остарелите съветски доктрини, добре познати в Москва, които все още са актуални по време на действията през 2014 г. В момента на територията на Украйна има няколко тренировъчни центъра за офицери и войници, обучавани по модерни и адекватни спрямо текущата реалност методики.
Само за последните по-малко от три години украинската армия въвежда над 90 натовски стандарта, включително по отношение на рангове и структура на военните формирования, както и насоки за логистика и планиране.
В допълнение идва и огромното количество предоставено оръжие, екипировка и техника на стойност милиарди долари.
Най-сериозен принос имат САЩ, които през последните години осигуряват почти всичко - от леки бронирани машини за пехотата и патрулни катери за военноморските сили до системи за комуникация, леко въоръжение и особено много противотанкови ракетни системи Javelin.
Миналата седмица Великобритания също се включи, като достави 2500 бройки от своя еквивалент на Javelin - NLAW. От своя страна Балтийските републики имат готовност да осигурят американско оръжие на стойност 200 милиона долара под формата на противотанкови ракети, както и преносими зенитно-ракетни комплекси Stinger.
През последните дни в Киев пристигат и още няколко пратки с десетки тонове оборудване, включително голямо количество противобункерни гранатомети, предназначени най-вероятно за укрепените позиции на сепаратистите по фронтовата линия в Донбас.
Въпреки всеобщите усилия обаче украинската армия продължава да има и някои съществени проблеми.
Страната има огромни традиции в производството на всички видове оръжия - от леки за пехотата до високотехнологична собствена тежка бронирана техника, кораби и бойна авиация. В този смисъл почти целия военно промишлен комплекс е пряко зависим от гигантския държавен конгломерат Укроборонпром (УОП), под чиято шапка се намират предприятия като авиационния научно-технически комплекс "Антонов" и корабостроителницата в Миколаев.
УОП обединява в себе си една мрежа от десетки заводи, фабрики и фирми, като цялата структура през последните три десетилетия се е превърнала в символ на корупция и нечисти сделки. Макар и да се правят опити за реформа на сектора, резултатите все още са далеч от обнадеждаващи, а проблемите там създават условия за съществени дефицити във въоръжените сили.
Един от тях без съмнение са военновъздушните сили, разчитащи все още на застаряваща съветска техника, която вече е на прага на възможностите си. Не е много по-добро състоянието и на ракетните войски, като Украйна изостава значително по отношение на своята противовъздушна отбрана.
По тази линия се правят опити да се компенсира чрез сътрудничество с Турция в областта на развитието на технологии за бойни дронове.
Украйна вече закупи 12 броя от турските безпилотни самолети "Bayraktar TB2", използвани в конфликтите в Сирия, Либия и Нагорни Карабах. На лице има и подписана сделка за закупуването на още 24 броя, с планове те да станат общо 50.
В допълнение са и споразуменията между Анкара и Киев за построяване в Украйна на завод за дронове и изграждане на център за поддръжка, който ще служи също и като такъв за подготовка на оператори.
Сътрудничеството в тази област вероятно отива още по-далеч, като миналия уикенд от Турция обявиха първа сделка за продажба на безпилотника от последно поколение "Bayraktar Akinci". Не се съобщава коя е държавата-купувач, но ако се има предвид, че двигателите са с марка "Иванченко-Прогрес", Запорожие, то най-вероятно първата пратка е именно за Украйна.
Въпросът обаче е дали всъщност могат да бъдат адекватни срещу руските ВВС. Подобни дронове досега са били ефективни по бойни полета, където противникът не разполага със средства за противовъздушна отбрана. В случая врагът доминира в това отношение, както и във всяко едно друго.
Ясно е, че Русия далеч превъзхожда като качество и количество украинските въоръжени сили и много вероятно бързо ще придобие преимущество по въздух и море, а ракетни комплекси като "Искандер" могат за часове да парализират украинската военна и цивилна инфраструктура.
Проблемът за Русия би могъл да дойде след това, тъй като украинските сили по-скоро изглеждат подготвени за водене на асиметрична война на своя територия.
А това вече е една сигурна рецепта за неприятности за всяка една настъпваща армия.