Опитът на Илон Мъск да изтегли Tesla от търговията на публичните борси е получил подкрепа от изненадващ инвеститор - суверенният фонд на Саудитска Арабия.
Фондът за публични инвестиции на арабското кралство има желание да се включи в евентуалната група от инвеститори, които да превърнат Tesla отново в непублично търгувана компания. Новината беше обявена неофициално в Bloomberg, като в понеделник самият Мъск я потвърди.
Той посочва, че саудитците са проявили интерес към изтеглянето на Tesla от борсата още преди две години. На 31 юли Мъск се е срещнал с управляващия директор на фонда, който е изразил съжаление, че компанията не е последвала съветите му още по-рано.
"Тръгнах си от срещата на 31 юли без съмнение, че евентуална сделка със Саудитския суверенен фонд ще бъде сключена и че е само въпрос на време да задвижим процедурата", посочва Илон Мъск в публикация в сайта на Tesla.
Неотдавна саудитският фонд придоби малко под 5% от собствеността в Tesla, като има намерения да разшири влиянието си в компанията.
Без да разяснява детайли около интереса на Фонда от Рияд, Илон Мъск анонсира първо в Twitter на 7 август, че се готви да изтегли компанията си от борсата, а малко по-късно добави лаконичното "Финансирането е осигурено".
"След анонса от 7 август продължих да комуникирам с управляващия директор на саутитския фонд. Той изрази подкрепа за продължаване на процедурата по отношение на финансовата и други надлежни проверки, както и по вътрешните им процедури за преглед на състоянието, за да се получат разрешенията. Той помоли за допълнителни детайли относно начина, по който компанията ще бъде изтеглена от борсата, включително за евентуалните изискуеми проценти и други регулаторни изисквания", пише Илон Мъск.
Той посочва, че преди да бъде взето каквото и да е решение, ще бъде представен пълен план пред акционерите в компанията, за да се обясни характера и произхода на финансирането на тази процедура.
"Засега обаче това би било преждевременно. Продължавам разговорите със саудитския фонд и с няколко други инвеститори - нещо, което планирах да направя, доколкото бих искал Tesla да запази широката си инвеститорска база.
За евентуалното изтегляне на Tesla от борсата Мъск ще трябва да подсигури солидно захранване с финанси, за да оцелее. Той отхвърля спекулациите, че цената за този ход би била около 70 млрд. долара.
"Изкупуването на акции на цена от 420 долара ще се прилага само за акционери на Tesla, които няма да останат в компанията ни, ако тя не се търгува публично. Най-добрата ми прогноза в момента е, че близо 2/3 от дяловете, притежавани от всички настоящи инвеститори, ще се прелеят в частната Tesla", пише той.
Илон Мъск няма да позволи появата на един или двама големи акционери в дружеството, които биха повлияли върху управлението му. Затова би предпочел да привлече финансиране от по-широка група инвеститори, като вече води преговори с потенциално заинтересовани фондове.
Според Bloomberg, идеята на Мъск за изтегляне на Tesla от публично търгуване е подлагана на обсъждания още миналата година в разговор с основателя на японския конгломерат SoftBank Group Масайоши Сон. Преговорите са се провалили заради неразбирателство относно въпроса за собствеността.
Фондът за публични инвестиции на Саудитска Арабия гледа на потенциалната сделка с Tesla като на стратегически ход. Най-големият производител на нефт в света търси начини да разшири портфолиото си, включително към бизнеса с електромобили. До момента управителите на фонда не са взели твърдо решение дали да увеличат дела си в Tesla и ако да - с какъв процент, но преговорите още продължават.