Новите европравила срещу прането на пари влизат в сила от 20 януари

От 20 януари влизат в сила нови правила за финансови разплащания на ниво Европейски съюз. Те предвиждат затягане на контрола в сферата на финансовите измами и прането на пари. Това обяви пред БНТ евродепутатът Емил Радев от ЕНП, който е и докладчик по темата. България е една от страните, която е изпълнила почти всички законодателни изисквания, свързани с финансовите измами и прането на пари.

За първи път на ниво Европейски съюз се затяга контролът върху криптовалутите и тяхното превръщане в реални разплащателни средства. "До този момент нямаше реални правила по какъв начин виртуалната валута се превръщаше в реална, което допускаше пране на пари, а с това и финансиране дори на терористични организации", обясни Радев.

Промени има и при финансовата обосновка в сферата на произведенията на изкуството, където вече на ниво Европейски съюз също ще бъдат въведени правила.

По думите на Емил Радев, в момента на ниво Европейски съюз се залавят едва 1% от случаите на пране на пари, което е прекалено малко. България обаче е една от страните с висок процент на залавяне на подобни случаи, като у нас част от правилата особено касаещи конфискуването на незаконно придобито имущество, са по-сериозно, отколкото в други страни-членки.

Според данните на Радев в момента у нас е запорирано имущество за близо 2 млрд. лева. Темата с прането на пари и злоупотребата с еврофондове е сред водещата на днешната парламентарна сесия.

#1 dedo_goshko 17.12.2019 в 15:40:29

За пореден път се доказва, че евродепутатът Емил Радев е там, само за да върти лични и на близки негови хора далавери, както с либийския кораб БАДР и абсолютно престъпните действия на ЧСИ и съдебна система у нас! У нас било запорирано имущество за близо 2 млрд. лева - да, запорирано е като ОБЕЗПЕЧИТЕЛНА МЯРКА, след влизане в сила на решенията на съда отсега хващам бас, че сумата ще е не повече от 10% от тази сума, т.е. да се говори предварително за запорирани и ОТНЕТИ суми е безсмислено У нас правилата за конфискуване на незаконно придобито имущество са по-сериозни отколкото в други страни-членки - да, и Европейския съд обяви, че правилата у нас за отнемане на имущество, СЛЕД КАТО си би оневинен по наказателно дело/преследване е АБСОЛЮТНО НЕЗАКОННО и не трябва да се прилага. И нашите "умни глави" в парламента сега се опитват да измислят нещо в тази насока, защото не може нашето право в тази област да противоречи на европейското, така че правилата у нас ЩЕ СЕ променят, защото в момента не са в сихрон с европейските Така че доклада на Радев, освен популистки и пълен с празнословия, представлява едно голямо нищо ...

Новините

Най-четените