Нови съмнения за злоупотреби в тол системата. Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Захари Христов обяви, че се проверява как двете фирми, които събират такси за сметка на Агенция "Пътна инфраструктура", са получили над 57 млн. лв. комисионни.
По думите на Христов те са прибирали 7% от общите приходи и подчерта, мениджмънтът на ТОЛ системата е лош. Първото, което е открила проверката на МРРБ, е, че няма звено, което да контролира изпълнението на договорите.
Двете споменати фирми са "Интелигентни трафик системи" АД и "Диджитол смарт инфраструктура" АД. От министерството направиха сравнение - преди 2019 г. с хартиените винетки, отделът по събирането им в АПИ, е бил от 12 души и е получавал комисионна от 1,5%. Днес има 911 души в тол управлението със 7% комисионна.
"Две години и половина тол управлението функционира без вътрешен правилник и без звено, което да следи за изпълнението на всички договори. До момента не е имало никакъв контрол", заяви Христов.
Според бившия председател на АПИ проф. Олег Асенов обаче в практиката няма нищо нередно или необичайно.
"Това е необходимо, защото по европейска практика има три основни субекта - потребител на пътя, доставчик на електронни услуги и лице за събиране на пътни такси. Това не е нито български патент, нито "българско чекмедже". Това е практика, определена чрез Директива 52. Навсякъде в Европа има такива фирми, информацията за тези фирми е достъпна в публични регистри"
Той пояснява още, че възнаграждението на различните доставчици в Европа варира между 2% и 12%.