Приятната лятна почивка на море отдавна не е въпрос само на личен избор и организация. С всяка изминала година опира все повече и до късмет и се превръща в чиста лотария ще си почиваш ли, или ще бедстваш.
И се налага да преосмислим концепцията си за лятна почивка изцяло.
В случай че идеята ви се струва скверна - тази седмица любимата на немалко българи морска дестинация - Гърция, се готви за втора жестока гореща вълна през това лято и екстремни температури над 40 градуса.
Ако си там за лятната си почивка точно през тази седмица, изобщо няма да е приятно. Дори по морето живакът да не удари психологическата граница от 40 градуса, температура от 37-38 е напълно достатъчна, за да пренастрои ваканцията от лежерна почивка в режим на оцеляване.
Да се налага да се съобразяваш с най-горещите часове от денонощието, да стоиш на климатик вместо на плажа и да избягваш да си подаваш носа в градските части за дълги часове.
Да се пазиш от топлинен удар, преяждане и препиване, и през цялото време да проклинаш жегата, вместо да се отдадеш на почивка, както ти се иска и без да се съобразяваш с времето. Да не можеш да правиш това, което искаш и за което си дошъл.
••• Летата в южната ни съседка стават все по-тежки:
Ако си голям карък, може да уцелиш и горски пожари, и да се наложи да се евакуираш.
Естествено, това не важи само за Гърция, но и за България, и за цяла Европа - все по-честите и интензивни горещи вълни обхващат периодично и далеч по-северни места от целия континент. Достатъчно е да си припомним, че в началото на юли в Париж беше 40 градуса.
Масовата лятна почивка обаче е на море, през юли и август, и в южна дестинация - родното крайбрежие, или Гърция, Турция, Италия, Испания.
Такава е традицията от много десетилетия, и продължаваме да я спазваме, въпреки все по-лотарийния характер на този тип туризъм.
Защото, когато резервираш ваканцията си, няма как да знаеш късата или дългата клечка ще изтеглиш. Вероятността да се озовеш на морето в топло, но не и адско време, не е малка. Всяка година обаче вероятността и за обратното расте - виждаме го лято след лято.
И може би е време да се замислим за нов модел - особено хората, които не понасят прекалено горещо време, както и тези, за които то е направо рисково - семейства с малки деца, по-възрастни или пък тези с определени заболявания.
Да забравим за най-южните точки на Европа в пика на лятото.
На доста хора в България идеята за coolcations - набиращият в други части на света тренд за търсене на прохлада в северни страни през лятото, им се вижда абсурдна - скъпо е, няма истинско море, и е скучно.
••• Ако обаче ви влече по-хладното лято на севера - ето някои идеи:
Вероятно, с всяко все по-горещо лято, тази нагласа ще започне да се променя постепенно. И след време - кой знае - да ходим на постопленото Северно море в Белгия и Германия.
А и по-хладните дестинации не са единствената алтернатива.
Съществуват и планините и техните курорти, които също са вариант за лятна прохлада, особено в по-високите си части. Не е море, но пък се диша, а и планината дава възможност за специфичен отдих, след който се чувстваш зареден и отпочинал.
Колкото до морето - то си е там, и ни чака през септември и дори през октомври на юг, или пък през юни, особено ако с времето просветното министерство узрее за идеята за промени в лятната ваканция и я измести по-рано или по-късно.
Да, не е като на море през юли, но се налага да приемем, че и онзи юли вече го няма.