Последен шанс за Ким

Утре Ким Клайстерс ще има последен шанс да спечели Откритото първенство на Австралия Снимка: Getty images
На Ли пише нова история за китайския тенис Снимка: Getty images
На Ли пише нова история за китайския тенис

След две седмици битки, емоции и обрати до финалния двубой на тазгодишния Australian Open достигнаха двете тенисистки, демонстрирали най-добра форма - Ким Клайстерс и На Ли.

Напрежението е огромно - за Ким това е може би последния шанс да спечели титла от Откритото първенство на Австралия, а към На Ли са вперени погледите на близо милиард и половина китайци, очакващи първа титла на турнир от Големия Шлем.

"Знам, че това вероятно е последния ми пълен сезон в професионалния тенис. Страхотно е, че достигнах до финала и ще играя за титлата. Чувството е неописуемо, знаейки че няма да имам възможност да играя още много в Мелбърн", сподели Клайстерс, намеквайки че това може би е последното ѝ участие на Australian Open.

В съботния финал, който ще започне от 10,30 ч. българско време, белгийката ще се изправи срещу намиращата се в страхотна форма На Ли. Ким има предимство в преките двубои и е спечелила четири от общо шестте изиграни мача между двете, но китайката стигна до успеха в последната им среща - 7-6(3) 6-3 във финалния двубой на турнира в Сидни, играл се преди половин месец.

"Тя винаги е била тенисистка, която съм смятала за една от възможните победителки на турнир от шлема. Тя има победи над някои наистина добри тенисистки, но никога не бе успявала да покаже най-доброто от себе си, когато е било наистина много важно. Но в момента е добавила липсващата ѝ доза увереност и играта ѝ е станала дори още по-добра. Освен по отношение на техническите качества, тя е напреднала изключително много и по отношение на психиката", коментира Клайстерс противничката си във финалния двубой.

На Ли е доста интересна личност и определено не е типичната китайка. Като малка се е възхищавала на Андре Агаси, но това, което е привлякло вниманието ѝ, не са били успехите и качествата му като тенисист, а меко казано нестандартния вид на легендарния американец - неоновите фланелки, обиците, лакираните нокти и всичко останало.

"Харесах го още от самото начало - с дългата коса и джинсите. Това не е нещо, което нормален тенисист прави", споделя Ли, която често сменя цвета на косата си и има татуирано цвете над гърдите си.

На Ли, подобно на Агаси, също изминава интересен път, преди да се навлезе в елита на световния тенис. Като малка Ли тренира бадминтон, но според треньора ѝ тя не е достатъчно добра и няма смисъл да продължава. Родителите ѝ, по препоръка на треньора по бадминтон, решават да я запишат на тенис без дори да се допитат за нейното мнение.

В първите си години в професионалния тенис На Ли не постига големи успехи и през 2002 г. решава да се откаже от спорта, посвещавайки следващите две години на следването си в университета. През 2004 г. променя мнението си, а при завръщането на корта печели първите си 29 мача. Първият WTA турнир, на който играе, е този в Пекин. Започва от квалификациите и достига до втори кръг на основната схема, където губи с 3-6 7-6(6) 6-7(3) от Светлана Кузнецова, която само преди броени дни е спечелила титлата на US Open.

На Ли споделя, че никога не е съжалявала за решението да поднови кариерата си, а в събота ще има възможност да запише името си със златни букви в историята на тениса като шампионка на турнир от Големия Шлем. Задачата е повече от трудна - от другата страна на мрежата ще е Ким Клайстерс, която е спечелила 26 от последните си 28 мача на четирите най-престижни турнира в професионалния тенис. Състезателка с огромен опит, която има три спечелени титли и още четири изиграни финала.

Ще успее ли На Ли да зарадва китайците с първа титла от Големия шлем или мама Ким ще потвърди впечатлението, че в момента е най-добрата тенисистка в женския тенис?