"Анфийлд" ликува! Драмата в последния кръг прати Ливърпул и Челси в Шампионската лига Снимка: Getty Images

Ливърпул и Челси завършиха в топ 4, Лестър изпадна от четворката в последния ден!

Това предложи развръзката във финалния кръг на Висшата лига, след който окончателно се разпределиха последните две позиции в зона "Шампионска лига".

Ливърпул спечели с 2:0 своя последен мач срещу Кристъл Палас и завърши на трето място, докато Челси се промъкна на четвърто въпреки загубата от Астън Вила - защото по същото време Тотнъм победи Лестър.

Пред 10 000 на "Анфийлд" играчите на Юрген Клоп изживяха нервни моменти в началото, когато направиха няколко пропуска, а Палас също тества Алисон няколко пъти.

Андрос Таунсенд имаше златна възможност очи в очи с вратаря на домакините, но не уцели вратата. В 36-ата минута Садио Мане откри при разбъркване след ъглов удар и съобразителна реакция в близост до вратата.

През втората част отново Мане се разписа с гола на успокоението за 2:0, който гарантира място на отбора в четворката.

Челси загуби с 1:2 от Астън Вила като гост след голове на Траоре и Ел-Гази за Вила, преди Бен Чилуел да намали резултата. В края Аспиликуета беше изгонен и лондончани доиграха с 10 души.

"Сините" разчитаха изцяло на резултата от Лестър-Тотнъм, а доста време той не беше в тяхна полза.

Лестър поведе чрез Джейми Варди от дузпа още в 18-ата минута, но към края на полувремето Хари Кейн изравни.

След почивката "лисиците" получиха нова дузпа и Варди отново беше точен за 2:1. Този резултат устройваше домакините.

Всичко се обърна в 76-ата минута, когато при един ъглов удар Каспер Шмайхел не излезе добре и боксира топката в собствената си врата - автогол за 2:2.

Към края Гарет Бейл се възползва от пас на Кейн и Тотнъм поведе. Дълбоко в добавеното време Бейл вкара още един гол за крайното 4:2.

Във финалното класиране първите две позиции отдавна са резервирани за шампиона Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед.

Ливърпул е трети с 69 т., следва Челси с 67, Лестър с 66, Уест Хем с 65 и Тотнъм с 62.

Крайното подреждане означава, че Уест Хем ще играе в Лига Европа, докато Тотнъм се класира за новия турнир на УЕФА - Лигата на конференциите.