Да тренираш пожарникарите на бъдещето: без пушек, без вода, без замърсяване

Австралия е съсипана от най-тежките горски пожари от десетилетия насам. Повече от 23 хил. кв. км са изгорели и около половин милиард животни са засегнати от огъня. Учените казват, че климатичните промени правят тези пожари още по-силни, като подобен ефект е наблюдаван и в американския щат Калифорния.

Докато тези природни бедствия зачестяват, огнеборците се насочват към нови технологии, които да им помогнат в борбата с огъня. Ето защо някои пожарни в Австралия и САЩ започват да използват виртуална реалност (VR), за да обучават огнеборци.

Австралийската компания FLAIM Systems е създала симулатор във виртуална реалност за обучение на пожарникари.

Носейки очила за VR и слушалки, обучаващите се се потапят в реалистични ситуации, които често са твърде опасни, за да бъдат възпроизведени в реални условия. Основателят и изпълнителен директор на FLAIM Systems Джеймс Мълинс обяснява, че идеята е да се позволи на бъдещите огнеборци да са в рискова ситуация, в която трябва да взимат решения - но същевременно да имат право и на грешки.

Технологията за виртуална реалност осигурява реалистично изобразяване на пушек, огън, вода и пяна за гасене на пожари в няколко различни ситуации - от рода на пожар в къща, в самолет или в природни и горски условия.

Обучаващите се носят топлинен костюм, който възпроизвежда вероятната температура във всяка от тези ситуации. Костюмът се контролира от софтуер, определящ близостта и ориентацията спрямо огън и как това би засегнало отделния огнеборец.

"Можем да нагреем огнеборците до близо 100 градуса по Целзий", казва Мълин. Eстествено това се прави за много кратко време. Шефът на FLAIM Systems допълва, че виртуалната реалност може да възпроизведе и силата на струята от маркуча и едновременно с това да отчита сърдечния ритъм и дишането на обучаващите се.

Компанията е създадена през 2017 г. от университета “Дийкин” във Виктория, Австралия, където Мълинс е преподавател. В двете години оттогава насам, тя се е разраснала от двучленен екип до 18 души. Вече се разпространява глобално и помага на фирми, осигуряващи обучение на пожарникари в 16 държави — включително Австралия, Великобритания, Нидерландия, Белгия и САЩ.

През 2019 г. FLAIM Systems бяха обявени за стартъп на годината от австралийската IT асоциация, организация, която представлява технологичния бранш в страната.

Миналата година австралийските власти за борба с горските пожари (Country Fire Authority, CFA) проведоха пилотни изпитания на системата за обучение и, въпреки че тя все още не е получила одобрение за масова употреба, зам.-директорът на CFA Грег Патерсън коментира, че ще е полезна в отдалечени райони на страната.

Системата ще е от особено голяма полза в контекста на горските пожари, които изпепеляват Австралия. Във виртуалната реалност доброволците получават достъп до реалистични ситуации, в които иначе не биха били изложени по време на по-традиционното обучение.

Изпитания в Калифорния

През октомври 2019 г. пожарната в Косумн, Калифорния, си е партнирала с разработчиците на виртуална реалност RiVR и Pico Interactive, за да създаде собствена система за обучение за 20 нови кандидати за огнеборци. Изпитанията са били успешни и пожарната ще продължи да използва виртуална реалност в програмата си за подготовка на нови кадри.

Директорът на пожарната Джули Райдър обяснява, че технологията позволява новобранците да “изживеят от първо лице уникалните предизвикателства на комуникацията и ограничената видимост и да се сблъскат директно с огъня в ситуации на пожари, които почти гарантирано ще изживеят в кариерата си на огнеборци".

Като пожарникар с голям опит, Райдър казва, че е била впечатлена колко реалистична е била ситуацията във виртуалната реалност.

"Можех да усетя как пулсът ми се ускорява, докато оглеждах помещението, виждах откъде е започнал огънят, и наблюдавах голямата скорост на разпространение на пожара", разказва тя. Допълва, че е изключително да изживееш присъщия риск и силата на огъня, без да усетиш някой от опасните негови ефекти.

Ефект върху околната среда

Употребата на технологии за виртуална реалност има и друго предимство - тя също така намалява ефекта върху околната среда от подготовката на нови огнеборци. Традиционното обучение отделя пушек и замърсители в атмосферата от изгаряне на различни запалителни вещества, като влияе на качеството на въздуха в околността.

Също така то изисква и много вода, което може да е проблем в държава като Австралия, където много райони страдат от тежка суша.

Химикалите от пяната, обикновено използвана от пожарникарите, имат сериозни странични ефекти върху човешкото здраве, а оттичащите се води замърсяват и почвите и водите в околността. Това е принудило някои щати в Австралия да забранят употребата на тази пяна, освен при крайна необходимост.

А технологии като тази в Калифорния и тази на FLAIR Systems позволяват следващото поколение пожарникари да бъдат подготвени без да се отделя пяна в околната среда, без да се генерира пушек и без да се хаби вода.

Новините

Най-четените