За първи път от пет десетилетия насам САЩ изпратиха спускаем апарат към Луната.
Ако всичко върви добре, мисията Peregrine One ще отбележи първото меко кацане там след Apollo 17 през 1972 г.
Ще бъде също така първото кацане, осъществено от частна компания, макар и подизпълнител на НАСА.
Това е първата мисия, която лети като част от инициативата на НАСА за частни доставки на товари.
По тази причина на борда на тежкотоварната ракета-носител Vulcan Centaur и лунния апарат Peregrin има редица научни инструменти и системи за чисто изследователски цели. Има обаче и други товари от компании, които са си платили, за да имат свои предмети на Луната.
Например DHL изпраща MoonBox с 28 капсули с вещи на хора от Земята. От своя страна платформата за търговия с криптовалути BitMEX ще има привилегията да бъде първата, изпратила физически биткойн на Луната.
Само че не това е най-странния предмет - към космоса пътуват и кремираните останки на 200 души.
Сред тях са тези на починалият през 2008 година британски писател Артър Кларк, който е известен с научнофантастичния си роман "Одисея в космоса". Към космоса ще отиде също прахта на създателя на поредицата "Стар Трек" Джийн Родънбъри, както и на няколко починали актьори от оригиналния сериал.
Техните останки са изпратени от роднини и близки като знак за почит към приноса им в областта на научната фантастика.
Услугите за космическо погребение се предлагат от фирмите Celestis и Elysium Space, които са намерили много специфична бизнес ниша.
Първата е активна още от 1994 година и досега е имала участие в 13 космически мисии, докато втората е в бранша от няколко години.
Досега те са изпращали своите капсули в открития космос като част от мисии на НАСА, но чрез Peregrine ще имат възможност за първи път да достигнат до Луната.
Това, което предлагат, е единствена по рода си услуга, която обаче е и доста скъпа. При Celestis тарифата е 12 500 долара, докато Elysium дава възможност за космическо погребение на цена от 11 950 долара.
Разбира се, няма как да се говори за "погребение" в традиционен смисъл. Обикновено става въпрос за почти символичен акт, тъй като се вземат проби от праха на починалия, които тежат максимум няколко грама.
За повече няма място на космическите апарати, където всеки грам и всеки сантиметър са внимателно изчислени.
Две са мемориалните мисии, като първата е кръстена Enterprise по подобие на емблематичния космически кораб от "Стар Трек". Тя логично ще изпрати на последно пътешествие в дълбокия космос останките на Джийн Родънбъри, наред с неговото семейство и колеги.
Втората мисия е кръстена Tranquility и ще достигне до повърхността на Луната. Именно на нея ще бъдат натоварени по-голямата част от 200-те капсули с останки.
Не всички обаче харесват идеята.
Президентът на индианската нация Навахо писа протестни писма до НАСА и американското министерство на транспорта с молба за отлагане на излитането.
Мотивите са му свързани с факта, че голяма част от северноамериканските коренни жители считат Луната за свещен обект, поради което изпращането на човешки останки там е "равнозначно на оскверняване".
Очевидно подобни протести няма да бъдат разглеждани сериозно, имайки предвид все по-голямата комерсиализация на Луната.