UWB.
Тези три букви не говорят много на масовия потребител, но ако плановете на Samsung се сбъднат, те ще намерят важно място в бъдещите ни смартфони - така, както сега такова значение имат Wi-Fi и Bluetooth технологиите.
UWB е съкращение от Ultra-Wideband - нисковълнов безжичен комуникационен протокол, базиран на радиовълни на много високи честоти.
За разлика от Bluetooth обаче, UWB дава възможност за много по-високи скорости на пренос на данни, а най-важното е, че позволява точно проследяване и засичане на околната среда, с което устройството да разпознае и картографира обкръжението си.
Кей Джей Ким, главен технологичен директор в Samsung, посочва в сайта на компанията, че това е "следващото голямо нещо в безжичните технологии". Това е и причината да работят така усилено за развитието и вграждането ѝ възможно най-бързо.
Как това касае нас, потребителите?
Ким посова, че UWB позволява осъществяването на връзки между устройствата за покриване на различни видове нужди - от подсигуряване на отдалечени плащания до нещо така просто, като да намерим изгубено дистанционно вкъщи.
От полза е и при навигацията в големи пространства с изключителна точност, без значение дали ще търсите "храна на летището или колата си в някой паркинг".
Чрез UWB се улеснява и преноса на данни между потребители, които искат да споделят снимки и файлове с близките и приятелите си. Samsung използват технологията и за създаване на добавена реалност (AR), с която с едно свое Galaxy устройство да намерите всичките си останали. Galaxy Note20 Ultra е първият смартфон с Android, който имаше вграден UWB. Такъв има и Galaxy Z Fold2.
"Скоро технологията UWB ще премахне нуждата от физически ключове", казва Ким и посочва, че със задаващата се функция Digital Key ще можете да използвате своя Galaxy смартфон, за да отключвате входната си врата, вместо да ровите в чанти и джобове.
Но Samsung не са единствените, които мислят в насока UWB. Това правят и Xiaomi, които планират с технологията да свържат редица умни устройства в дома - от вентилатори до робо-прахосмукачки, посочват от The Verge.
Интерес имат и Apple, като дори в iPhone 11 има UWB. Има слухове, че технологията ще играе важна роля и в т.нар. AirTags, чиято цел ще е да помагат да намирате свои устройства, които не са свързани с Bluetooth или Wi-Fi.
UWB технологията очевидно има огромен потенциал за разнообразни приложения, а големите компании в сферата тепърва ще търсят начини да я оползотворят напълно.