Искаме или не, изкуственият интелект навлиза все по-активно в света на новите технологии и все повече и при смартфоните. Въпросът отдавна вече не е кога ИИ ще се впише в ежедневието ни, а как да стане най-ефективно.
Samsung имат своя отговор в най-новата флагманска серия Galaxy S25, която бе представена на събитието Galaxy Unpacked.
Акцентът върху устройствата Galaxy S25, Galaxy S25+ и Galaxy S25 Ultra е преди всичко върху огромните възможности на изкуствения интелект, който видяхме още в предходната серия.
Сега обаче има и сериозно надграждане по отношение на хардуера, софтуера, дизайна, камерите и екрана.
Основна цел е преди всичко новите телефони да бъдат превърнати в своеобразни лични ИИ асистенти чрез засилено сътрудничество с Google. То идва под формата на новия интерфейс на Android - One UI 7, който отключва подобрени възможности за интерпретация на текст, говор, изображения и видео съдържание.
Нека вземем за пример функцията Circle to Search - тя вече разпознава далеч повече неща, включително телефонни номера, имейли и линкове.
От своя страна Google Gemini вече се активира от специален бутон и може да открива конкретна снимка в галерията, да настройва и променя събития в календара или пък да намира песни в Spotify.
Мощта на изкуствения интелект в Galaxy S25 работи в посока персонализация спрямо потребителя.
За първи път имаме Now Bar, който от Lock Sreen-а дава директен достъп до приложения и услуги. От там можете да получавате персонализирана информация за резултати от мачове, времето навън, събитията в календара ви за деня и още много.
Now Bar се захранва от Galaxy AI и Personal Data Engine на Samsung. Те анализират вашата употреба на устройството, опознават притежателя си и съответно предоставят персонализирана информация.
Целият процес се случва с максимално подсигуряване на личните данни чрез Knox Vault. Galaxy S25 за първи път въвежда и постквантова криптография, като защитава персоналните данни от потенциални заплахи.
От Samsung са убедени, че това е най-мощният Galaxy досега.
Телефоните разчитат на чипсета Qualcomm Ѕnарdrаgоn 8 Еlіtе с персонализации за Gаlаху.
Той осигурява 40% по висока NРU производителност и оптимизиране на СРU и GРU представянето съответно с 37% и 30%, по данни на производителя. По-голямата мощност позволява богат набор от функциите с изкуствен интелект да се случват локално и да не се налага използването на облачни услуги.
Тази сила се отразява и при снимането. Във видео режим вече имаме по подразбиране 10-битов HDR запис. Така Galaxy S25 може да улавя детайли при всякакви условия на осветеност.
Galaxy S25 може да анализира движението и времето, за да намали по-ефективно шума. Тази интеграция позволява засичането както на движещи се, така и на статични обекти с по-голяма прецизност, осигурявайки по-ясни и чисти кадри във всеки момент.
Audio Eraser функцията пък опростява премахването на излишен шум от вече заснето видео съдържание.
По отношение на фотографските възможности 6,2-инчoвият Gаlаху Ѕ25 и 6,7-инчoвият Gаlаху Ѕ25+ запазват тройните си системи от миналата година - 50MP основен ceнзop, 12MP yлтpaшиpoĸoъгълeн и 10MP c тeлeфoтo oбeĸтив.
По-голяма е промяната при S25 Ultra, където вече има нова 50MP yлтpaшиpoĸoъгълнa ĸaмepa. Тя допълва основната 200 MP, 50-мегапикселовата телефото с 5х оптично увеличение и 10МР камера с 3х зуум.
По отношение на дизайна Ultra е най-издръжливият от трите модела в серията. Той е с титаниеви елементи и новото покритие на екрана Corning® Gorilla® Armor 2.
При Galaxy S25+ и S25 всеки външен компонент вече включва поне един рециклиран материал, а металната рамка за първи път съдържа рециклиран армиран алуминий.
За първи път серията Galaxy S25 използва батерии от рециклиран кобалт, добит от предходни Galaxy устройства или батерии, изхвърлени по време на производствения процес.
Предварителните поръчки на серията Samsung Galaxy S25 за България започнаха още на 22 януари и ще продължат до 6 февруари.
Официалният старт на продажбите у нас е от 7 февруари.