Яж по-малко, живей по-дълго

Представете си, че можете да върнете времето с няколко години назад, когато още не пиете лекарства за всичко - и страничните им ефекти не ви пречат. По-здрави сте, изглеждате по-добре, разполагате с тонове енергия - казано накратко - подмладили сте се.

Това определено е изкусителна идея - а според последните проучвания нейното постигане далеч не е невъзможно. Науката, наречена "ограничение на калориите" - клон на диетологията, който изследва дали ограничаването на приема на калории може да спре часовника, постепенно набира сила и изненадващо голям брой поддръжници.

Яденето по-малко - не с цел просто отслабване, а за дълголетие

Ограничаването на калориите като изследователска наука всъщност съществува от много време насам. Първата демонстрация на разширен жизнен цикъл и подобрено здравословно състояние чрез ограничаване на приема на калории е проведена върху плъхове през 1934 г.

Оттогава насам откритието е било пресъздавано върху безброй животински видове, включително и примати. Животните, подложени на калорийно ограничение, балансирано с подходяща витаминова, минерална и протеинова диета, не само живеят по-дълго и са по-здрави.

Наред с това те поддържат своята жизненост и в напреднала възраст и старостта им е по-малко видима - например бялата козина е значително по-рядко срещана при тях, в сравнение с животните, които се хранят по-добре.

Важно е да отбележим, че тук не става въпрос просто за свалянето на някой друг килограм. Изследванията върху животни показват, че колкото повече ограничаваме калориите, дори и да стигнем до откровено гладуване, толкова повече печелим дълголетие и здраве.

Хората, които спазват тази диета, обикновено имат индекс на телесната мазнина между 18 и 21, което според световния стандарт е изключително малко. Това повдига сериозен въпрос - ограничението на калориите, което се превръща в хранително разстройство, е истински проблем, който определено трябва да бъде избягван.

Анорексията по никакъв начин няма да удължи живота ви (всъщност ще постигне точно обратното), така че е изключително важно да се уверите, че винаги ядете достатъчно от правилните храни и се снабдявате с всички необходими фибри, протеини и витамини.

Въпросът всъщност е: дали същите принципи важат и за хомо сапиенс

Но работи ли въобще този модел при хората? Засега не е напълно ясно. Със сигурност постепенната загуба на тегло е здравословна и дори енергизираща, ако сте с наднормено тегло.

Това обаче е различно от ограничението на калориите в научен аспект, тъй като при последното става въпрос за приемане на калории, чиято стойност е много по-ниска от това, което е необходимо за поддържането на нормално тегло според възприетите стандарти.

Националните институти на здравето (NIH) в САЩ  спонсорираха първото дългосрочно експериментално контролирано ограничаване на калориите при хора, което вече се намира на финалните си етапи, макар че поне още 18 месеца го делят от официална публикация като научен труд.

Междувременно фактът, че този метод може да подмладява хората и да преобразява живота им, прави почти невъзможно игнорирането на всяко ново проучване върху животни и изникващ краткосрочен проект с участието на хора.

Едно такова проучване на изследователска група от университета в Охайо цели да установи дали периодичното ограничение на калориите може да бъде толкова здравословно, колкото продължителният режим.

Десет мишки (и това е недостатъкът на това проучване - само 10 мишки, макар че ръководителят на изследването по-късно коментира, че в момента се работи с по-голям брой) са били подложени на периодично калорийно ограничение, наложено чрез различни диети тип "всичко, което можеш да изядеш" с висока или ниска употреба на мазнини.

Тези мишки живеят по-дълго от други 10 мишки, които са били хранени продължително с храни с високо съдържание на мазнини - и еднакво дълго в сравнение с мишки, подложени на диета с ограничен прием на мазнини. Следователно изследването би трябвало да е успешно, поне в рамките на зададения обхват.

За момента можем само да гадаем дали диетите ще ни направят по-дълголетни

Естествено, мишките не са хора - и за съжаление не разполагаме с много изследвания, които да ни помогнат да разберем как стоят нещата с човешкия организъм. Едно проучване от 2005 г., в което 16 мъже и жени са били подложени на пости с различна продължителност, отчита загуба на тегло и намалена циркулация на инсулина (което от своя страна "предсказва" дълголетието при хората).

Но са били отчетени и неприятни странични ефекти като констипация, замаяност, раздразнителност и глад. Това изглежда напълно логично. Ако редуваме постенето с яденето на това, което ни се харесва, дните за пост ще бъдат много по-трудни, защото спомените ни за обилния обяд от вчера ще бъдат все още пресни.

Фактически всяко проучване върху животни за ограничението на калориите регистрира ползи за здравето и дълголетието, а ето че сега излизат и проучвания, които доказват че дори периодичното ограничаване може да бъде полезно. Така че би било почти изненадващо, ако хората се окажат единственият животински вид с негативен ефект от този метод.

За разлика от проучваните животни обаче, хората не живеят сами в безплатни домове с правилната храна, предоставяна всекидневно от специални учени, така че ако калорийното ограничаване ще бъде осъществима стратегия за поддържане на здравето, то трябва да бъде лесно за прилагане - с други думи, осъществимо на практика в реалния живот.

Това ще рече гладуването да се свежда до приемливи нива за сметка на ограничаването на калории и хранене по начин, който позволява на хората да запазят своята енергичност и  гъвкавост във всекидневието.

По-малкото калории не означават лишаване от храна или гладуване

Понастоящем липсват изследвания върху хора, които да ни дадат ясна информация как това да бъде постигнато, но надеждите са, че в скоро бъдеще проучванията и анализите ще ни дадат ценна информация.

Междувременно хората, които нямат търпение да започнат самостоятелна диета, могат да разгледат успешните случаи на нейното прилагане и да се заредят с прилични количества фибри, протеини и обемни храни (например бобови). Това не само е лесен начин за ограничаване на калориите, но и кратък път към здравословни показатели като стабилно кръвно налягане, ниски нива на холестерол и кръвна глюкоза и др.

Известен геронтолог някога беше казал, че старостта започва на 42-годишна възраст. Ето защо мнозина ще се зарадват на обещанието за по-дълъг живот за сметка на ограничаването на калориите - особено ако са преминали именно тази необратима граница.

Дори и да не се чувствате стари, следете какви ще са резултатите от човешките изпитания на ограничаването на калориите. Периодичното постене може да се окаже най-новата краткотрайна мода, но може и да е панацея. А междувременно не спирайте да използвате доказани методи за запазване на здравето и жизнеността си.

#1 sake 22.06.2011 в 08:44:05

Полезно или вредно хранене,диети,режим... Въпрос на доза.

#2 strawsPulledAtRandom 22.06.2011 в 09:51:54

"...Хората, които спазват тази диета, обикновено имат индекс на телесната мазнина..." -------------- Вярно, че е ИТМ, но означава "индекс на телесна Маса", а не "мазнина". Освен това, малко е цинично да чета за здравословно хранене, а рекламата около статията да е на онези пластмасови заместители на храна Макдоналдс.

#4 Архангел 22.06.2011 в 11:08:15

Не съм чувал някой да е доживял до 200 само защото е живял "здравословно" Диети не диети, пушиш-не пушиш-пак доживяваш някъде до около 70 Така че само излишен шум се вдига

#6 MiaWallace 22.06.2011 в 11:50:31

Да живеем здравословно, за да умрем здрави Разбира се, това е в кръга на шегата, но дълбоко вярвам, че непрестанното броене на калории по-скоро ни прави по-нещастни, отколкото 3те килограма в повече. Обожавам хубаво приготвена и добре поднесена храна. Когато пък е споделена с приятели е наистина безценно.

#7 strawsPulledAtRandom 22.06.2011 в 12:46:34

"...Диети не диети, пушиш-не пушиш-пак доживяваш някъде до около 70..." ----------- Бааа, някои доживяват до 50, други до 90. Но не е важно само колко дълго си живял, важно е и как. Едно е да се задъхваш от два качени етажа и да си следиш кръвното и диабета, друго е да събираш очите на хората със спортна форма. Не твърдя, че трябва маниакално да си броим калориите, съгласен съм с Миа, но все пак е хубаво, ако се колебаем какво да изберем за десерт, да посегнем към ябълката, а не към тортичката. Или поне после да я изгорим със спорт тази тотичка. И аз на моменти се тъпча със сладко, дори и в 12 вечерта, но пък после компенсирам с движение. Защото 3 кила в повече наистина е смешно да се обсъждат, но 13 вече ги приемам като сериозно отклонение. И преди сме водили този спор, но според мен точно пресищането с храна (а и с всякакви удобства), притъпява усещането на човек, че живее. Поне аз така се усещам. Усещането, че не си се натъпкал до отказ с кюфтета на обяд, после на вечеря ти удвоява удоволстието от споменатото кулинарно изкушение. Което съответно пак трябва да бъде ограничено като количество. Абе, с две думи, умереност във всичко. Освен като въртиш обиколки на стадиона или редиш дисковете на лежанката

#8 MiaWallace 22.06.2011 в 13:09:41

strawsPulledAtRandom напълно съм съгласна с теб за това, че храната не трябва да бъде цел и преяждането е глупаво и нездравословно. Смятам, че човек трябва да вкусва храната, а не да я поглъща. За това и в квалитетните ресторанти порциите са малки - дават ти възможност да опиташ повече неща без да преяждаш. Склонна съм да мисля, че за редовното преяждане има принос и емоционалното състояние на човек и гладът няма много общо.

#9 Оня Дето Го Трият 22.06.2011 в 14:31:31

Абе яжте каквото искате.....т.е. съответно живейте колкото дълго искате и боледувайте от каквото си искате. Обаче не искам да виждам шкембета наоколо поне през лятото, ясно ли е!

#10 strawsPulledAtRandom 22.06.2011 в 14:38:45

"...Склонна съм да мисля, че за редовното преяждане има принос и емоционалното състояние на човек и гладът няма много общо..." ------ 100% Както каза Оня_дето_го_трият, всички шкембетата да скрият! Бахти ква поезия творя, и то на пълен корем!

#12 Rowan 22.06.2011 в 19:13:57

Е колко по-дълго ще живея, ако се ограничавам в храната? Няколко години 3-4 може би. Я бегай от тука, тези моите последните 3-4 ги подарявам на някой дето ще се ограничава цял живот, не ми се вярва нещо значимо да изпусна, като гледам пенсионерите пред блока. Ще замоля само, този на който ги подаря, после да ми каже какво толкова прекрасно съм изпуснал, че да робувам на диети, пости и друг подобни дивотии.

#16 Bird With Teeth 23.06.2011 в 08:08:41

Това за последните 3-4 години дето ще добавиш от здравословен живот... според мен има значение дали като качиш един етаж на 45 годишна възраст се докарваш да прединфарктно състояние или пък нямаш проблем. Все пак осъзнавам, че на някой хора това е единствената им радост в живота, но не мога нито да ги разбера, нито да им съчувствам. Все пак не забравяйте, че не навсякъде има рампи и асансьори. ;)

#17 Гризли 23.06.2011 в 12:03:55

Хм, май грозната истина е, че не толкова количеството храна, колкото лошото качество на храната ни оказват влияние! Последните години храната все повече се тъпче с какви ли не оцветители, овкусители, подобрители, стабилизатори... Всичко това води до натрупвания, от които няма мърдане, ако не се съблюдава някакъв хранителен режим. Достатъчно е да се намали хляба (особено бял, най-некачествен в хранително отношение), силно да се намали сладкото, по-възможност никакви колбаси и маргарин, никакви газирани напитки... И непременно хамбургерите, бързите закуски, тостерите и другите мазнотии! Това веднага ще свали поне 5 кг, съдя директно по себе си... Понеже тези храни са сред (не само) най-калоричните, но и сред храните, най-много тъпкани с химикали! Изисква се съвсем малко време и усилия, за да се проверят основната част от Е-тата, с които се тровим всеки ден - ами дори най-бързия поглед показва, че положението е страшно! Само като за начало може да проверите какво е Е621 (мононатриев глутамат) и от какво се прави един от най-разпространените оцветители в колбасите, в червените плодови млека и др. Е120 (кармин)...

#18 Rowan 23.06.2011 в 13:38:53

Е това за химията съм съгласен. Не сядам на масата без мръвка, пилешко или риба, но не слагам на нея месо дето не му личи, че е месо. Ползвам услугите на личен приятел собственик на транжорна за свинското, а то ми е основна част от менюто, и кайма да е, пред мен я прави. Но да се лиша от едни свински ребърца с калибрована 5 мм сланинка от горната страна, кротко отлежали във фурната 3 часа (2 и половина завити с фолио и 30 мин отвити за коричката отгоре) с няколко цели глави лук около тях да им правят компания, щото холестерола ми бил на горната граница - забрави. Пък такова нещо е противоконституционно да се сервира с нещо различно от пържени картофки

#19 strawsPulledAtRandom 23.06.2011 в 15:12:58

"...Хм, май грозната истина е, че не толкова количеството храна, колкото лошото качество на храната ни оказват влияние!..." ------------- И количеството е голямо. Като знам как жена ми тежи 20-25 кила по-малко от мен, а яде повече... дали пък ще има недостиг на енергия, ако си намали наполовина порцията? Достатъчно е да се намали хляба (особено бял, най-некачествен в хранително отношение)..." ----------------------------------------- По принцип си прав, проблемът е, че ако си купиш "черен" хлаб от магазина, в 90% от случаите той ще бъде боядисан бял. Това е егати парадокса - типовото брашно е по-скъпо от бялото. Дори не говоря за разни по-изгъзени ръжени многозърнести (да не се бърка с пълнозърнести), които струват по 3 пъти повече от бялото (бах мааму). Значи, отделяш триците от брашното и вече рафинирано, то струва по-малко, отколкото изходния продукт? Кво да правиш - маркетинг. Та затова - аз съм с домашна пекарна - слагам каквото си избера брашно (него не могат да го боядисат или ако могат, едва ли си струва), може да добавя разни ситни ядки или други изгъзици и става с една идея по-здравословно и 3-4 идеи по-вкусно.

#20 strawsPulledAtRandom 23.06.2011 в 15:36:42

Роуане, много табиетлийски ги правиш тези ребърца. Още една предпоставка да преядеш. Аз пък просто ги хвърлям под реотаните, докато стане въпросната коричка ... и после пак преяждам Въпросът е да не се прекалява - от естествените храни да ядеш каквото ти се яде, но просто малко по-бавно, с цел да се заситиш преди да си се натъпкал. На рецепторите на стомаха им трябвали 20-тина минути за да регистрират засищане. Та така, ако ядеш малко по-нормално количество, какво значение има, че е свинска мазнина - нали е естествена? Тя е доказно по-безвредна от палмовото масло, с което тъпчат почти всяка "храна" напоследък. За разните аспартами, натриеви глутамати, фруктозо-глюкозни сиропи да не отваряме дума... Така че - естествена храна (месо, млечни, бобови, хляб, зеленчуци, плодове) в умерени количества 3-4 пъти на ден, за мен е перфектната "диета". Ако може да бъде наречено "диета" обикновеното хранене без продукти на Химимпорт. Защото някои под "диета" разбират да карат цял ден на краставици и портокалов сок. Съвсем не, точно от това се дебелее като свърши диетата, като получаваш и някой гастрит като бонус.

#21 Скапаняк 23.06.2011 в 15:45:09

Тъй, тъй... Яжте малко и без това по кофите с боклук няма много. Оставете комунистите-богаташи да изядат всичките пържоли и да пукнат нещастниците!

Новините

Най-четените