На Антарктида се строят уникални полярни станции, които са архитектурни чудеса не само като проектиране, но и от гледна точка на икономията на енергия и запазване на околната среда. Те бяха показани на изложбата Ice Lab в Лондон от Британския съвет.
Според замисъла на организатолите експонатите представляват пет високотехнологични проекта, които са открити в Антарктида или ще се открият в близките години. Това са станциите Halley VI (Великобритания), Princess Elisabeth Antarctica (Белгия), Bharati Research Station (Индия), Jang Bogo (още е проект, Южна Корея), Iceberg Living Station (още е проект, Дания).
Индийската база Bharati Research Station, построена от германската компания Architekten/IMS, се състои от 134 технически "подобрени" транспортни контейнера, "опаковани" във фолио. Пусната е през март 2012 г.
Проектът Iceberg Living Station, който се разработва от датската компания MAP Architects, е с амбицията да стане най-екологичният за цялата история на строителството на Антарктида.
Според замисъла на архитектите изследователската станция трябва да бъде построена в самите ледници, които ще се дълбаят с помощта на гъсенични ескаватори. Подобно решение, смятат авторите на проекта, премахва проблема с рециклирането на отпадъците.
Белгийската станция Princess Elisabeth Antarctica, която управлява Световният полярен фонд, е първата, която е постигнала нулеви емисии в околната среда.
Стените й са конструирани по такъв начин, че оптимизират вътрешното отопление, а енергийните нужди осигурява енергия от слънцето и вятъра. Станцията работи от февруари 2009 г.
Halley VI на Британския национален център за изучаване на Антарктида (BAS) е първата напълно мобилна станция, която се състои от отделни модули, поставени на ски.
Строителството й отне четири антарктически сезона, а средствата за проекта достигнаха 25.8 милиона паунда (около $40.3 милиона). Пускът й беше през февруари 2013 г. Предвижда се Halley VI да издържи около 30-40 години.