Човечеството достигна Юпитер чрез сондата "Джуно"

НАСА успешно разположи сондата си Джуно (Юнона) в орбитата на Юпитер. Джуно излетя от Земята преди пет години и се насочи към най-голямата планета в слънчевата система.

За да бъде уловена от гравитацията на Юпитер, сондата трябваше да забави хода си. Маневрата е изпълнена успешно и Джуно е навлязъл в орбитата на планетата във вечерта на 4 юли.

"Денят на независимостта винаги е нещо, което да празнуваме, но днес можем да добавим още една причина за празнуване освен рождения ден на Америка - Джуно е на Юпитер", съобщи Чарли Болдън от НАСА.

Учените планират да използват космическата сонда, за да изследват  структурата и химическия състав на Юпитер. Сондата ще определи и количеството кислород, което е свързано с наличието на вода. Това ще даде и информация къде в слънчевата система се е зарил Юпитер.

Учените вярват, че при формирането си планетата не се е намирала на същото място, на което е днес.

Досега нито един космически кораб не е стигал в такава близост до Юпитер, заради радиационните пояси, които го заобикалят.

Broadcast live streaming video on Ustream

Благодарение на сондата ще стане ясно и дали Юпитер има твърдо ядро или и вътрешността й е изградена от газове, които са в още по-сгъстено състояние.

Google отбеляза събитието с дудъл:

А ето и някои факти за сондата Джуно:

- Сондата на НАСА беше изстреляна през 2011 година. Преди броени часове, с прецизна маневра, тя се позиционира в орбитата на Юпитер, за да изследва неговата покрита с облаци атмосфера и вътрешната му структура.

- Цената на мисията е 1,1 млрд. долара.

- Общото разстояние, изминато от "Джуно" е 2.8 млрд. км. Сондата използва Земята като гравитационна прашка, за да достигне до целта си. Тя не се движеше по права линия. Нейната ракета носител не бе достатъчно мощна, за да я изстреля директно до Юпитер, поради тази причина маршрутът й бе удължен.

- "Джуно" ще прелети над облаците на Юпитер на 5000 км. Сондата ще премине 37 пъти над полюсите на планетата-гигант по маршрут, който ще я спаси от най-интензивната радиация.

- За 48 минути и 19 секунди радиосигналите от "Джуно" пристигат от Юпитер до Земята. По време на срещата си с планетата, "Джуно" задейства основния си двигател в продължение на 30 минути, за да забави полета си. Докато следящите мисията в НАСА получат сигнала, маневрата е била завършена, позиционирайки "Джуно" в зададената орбита.

- Продължителността на мисията е 20 месеца. Тъй като "Джуно" се намира в среда със силна радиация, нейната електроника е разположена в специална титаниева защита. Накрая космическият апарат ще стане жертва на интензивната радиация и ще се потопи в атмосферата на Юпитер, за да избегне сблъсък с многобройните луни на гиганта.

- Сондата е оборудвана с комплект от 9 инструмента, които ще проучат структурата на планетата и нейната атмосфера. Те ще измерят гравитационните и магнитни полета на Юпитер, съдържанието на вода в атмосферата му. Камерата ще заснеме в цветни изображения завихрените облаци на планетата, полярните региони и техните сияния.

- Три големи слънчеви панела задвижват "Джуно" - достигналият най-далечно разстояние космически апарат, задвижван със слънчева енергия. Те генерират 500 вата електрическа енергия, достатъчни да захранят апаратурата.

Новините

Най-четените