Всеки австралиец, който се завърне в родината си от тежко засегнатата от коронавируса Индия, е заплашен от глоба или дори от затвор. Това става ясно от нов закон, който влиза в сила в Австралия от понеделник, 3 май, съобщава ДПА.
Представяйки закона, здравният министър на страната Грег Хънт обяви, че всеки гражданин, който се опитва да се противопостави на новите правила, забраняващи пристигането на пътници от Индия, е изправен пред угрозата да бъде вкаран за 5 години в затвора, да бъде глобен с до 66 600 австралийски долара (близо 43 хил. евро), или и двете, в зависимост от това колко тежко е нарушението.
В момента около 9000 австралийски граждани на територията на Индия са регистрирани като желаещи да се завърнат в родината си, като от тях 650 души попадат в уязвимите на вируса групи.
Според финансовия министър Джош Фриденберг обвиненията към правителството, че е безотговорно австралийците да бъдат оставени блокирани в Индия, въпреки че там има недостиг на медицинско оборудване за справяне със случаите на коронавирус, са безпочвани. Той увери, че се действа според медицинските препоръки.
Междувременно директорът на "Human Rights Watch" за Австралия Илейн Пиърсън коментира, че действията на властите в страната относно усложняващата се ситуация с коронавируса в Индия са скандални. Тя заяви, че австралийците имат право да се върнат в собствената си страна.
Критики дойдоха и от страна на политическите опоненти на правителството.
"Затвор и глоби за австралийците, които искат да се приберат у дома? Сериозно? Ужасена съм, че правителството на Морисън смята, че това е приемлив отговор на хуманитарната криза в Индия", коментира в Twitter сенаторът от Зелените Сара Хансен-Йънг.
Тази седмица Австралия спря пътнически полети до Индия заради тежката ситуация там. Мярката ще продължи до 15 май.
Австралийският премиер Скот Морисън обеща Австралия да изпрати помощ на азиатската страна, включително 500 апарата за белодробна вентилация и един милион хирургически маски.