Главата на Руската православна църква - патриарх Кирил, който е известен и деен поддръжник на президента Владимир Путин, е бил част от съветското разузнаване, докато е живял в Швейцария през 70-те съобщават швейцарски вестници, позовавайки се на разсекретени архиви.
Според седмичниците Sonntagszeitung и Le Matin Dimanche досието, което швейцарската полиция има за Владимир Михайлович Гундяев, както е светското име на духовника, показва, че той е работил като разузнавач за КГБ.
В документа той е назован като "монсеньор Кирил", като там се посочва принадлежността му към съветските тайни служби и кодовото име, което е използвал - "Михайлов".
В началото на 70-те години на миналия век Гундяев живее в Женева, където е официален представител на Руската православна църква в Световния съвет на църквите (ССЦ).
Докладът посочва, че неговата мисия е била да оказва влияние върху Съвета.
Руската православна църква отказва да коментира шпионското минало на своя настоящ глава, докато Световният съвет на църквите твърди, че няма информация за случая, посочват от двете издания.
От ССЦ обаче дават справка с архивите си, която показва, че позициите на представителя на СССР са целели да накарат институцията да осъди САЩ и техните съюзници и да смекчи критиките си към липсата на религиозни свободи в Съветския съюз.
Племенникът на патриарха - Михаил Гундяев, който в момента представлява руската църква в ССЦ в Женева, коментира казуса пред Le Matin Dimanche. Той настоява, че чичо му "не е бил агент, въпреки че е бил подложен на "строг контрол" от КГБ".
По думите на Михаил Гундяев този контрол от съветските служби по никакъв начин не е повлиял върху патриарх Кирил и "искреността на неговия ангажимент в икуменическата работа с други църкви".
Гундяев също настоява, че чичо му е имал специална връзка с Швейцария. Това се потвърждава и от факта, че той е посетил страната най-малко 43 пъти.
Официално причина за това е, че той е запален по ските, като дори през 2007 г. чупи крак на швейцарските склонове.
"Между религиозната дипломация, шпионажа и финансите, Кирил непрекъснато е бил привлечен от Алпите и бреговете на Женевското езеро", посочват в материала си Le Matin Dimanche.