Депутатите от руската Държавна дума приеха законовите промени, които биха позволили на действащия президент Владимир Путин да остане на власт в рамките на още два мандата до 2036 г., съобщават световните агенции.
Путин е на власт в Русия от над 20 години вече, а промените, които са част от новата конституционна реформа, инициирана от него. Промените бяха одобрени от руснаците на референдум миналата година.
До голяма степен редакциите на руската конституция включват популистки икономически мерки и утвърждаване на "традиционните" консервативни ценности, включително и забрана за еднополовите бракове и вкарването на фразата "вяра в Бога" в Основния закон.
Основните промени обаче засягат президентската институция. Така се предвиждат много по-строги критерии за това кой може да се кандидатира за държавен глава. Например човек трябва да е живял в страната в последните 25 години.
За сметка на това човекът на най-висшия пост в Руската федерация ще държи в ръцете си много повече власт. Той ще може да назначава (и уволнява) директорите на всички разузнавателни и правоохранителни агенции, както и съдиите от върховните съдилища и Конституционния съд.
Президентът също така ще има правото да председателства заседанията на правителството и да ръководи работата му. Така на практика фигурата на министър-председателя се свежда до това да "организира" работата на кабинета в съответствие насоките на президента, превръщайки го на практика в един вид секретар на държавния глава.
Ключова промяна засяга мандатите на президента. Досега в конституцията се споменаваше, че държавният глава има право само на два последователни мандата - нещо, което Путин използва вече веднъж и след един мандат почивка като министър-председател при президента Дмитрий Медведев (негова дясна ръка) се завърна начело на държавата през 2012 г.
След промените мандатите наистина ще останат само два, но всички досегашни се нулират, което на практика позволява на Путин да се кандидатира отново на изборите през 2024 г. на чисто, стига, разбира се, да иска това. Самите мандати се удължават до 6 години.
Горната камара на парламента ще дебатира по промените в Конституцията по-късно този месец, като се очаква по-късно Путин да се подпише под закона.
Опонентите на Кремъл критикуват новите законови рамки, предупреждавайки че те са само претекст, който "позволява на Путин да остане президент до края на живота си".
Той пое властта като президент през 2000 г. и служи два последователни 4-годишни мандата, след това предаде щафетата на Дмитрий Медведев за един мандат преди отново да се върне в Кремъл през 2012 г.
Близо 78% от руснаците одобриха конституционните промени по време на референдума през миналата година.