Природозащитниците и особено тези от PETA не се разбират особено добре с по-голямата част от представителите на шоубизнеса.
Към последните непрекъснато биват отправяни обвинения, че носят скъпи изделия от естествена кожа или че козметичните им линии се тестват върху животни - практика, която PETA се опитва да изкорени от години.
Сега на прицела на организацията е филмът "Алфа", който тръгва по кината в България от другия петък.
Сюжетът се развива около 20 хил. години назад във времето и разказва историята на Кеда (Коди Смит-Макфи, "X-Men: Апокалипсис") - изоставен от своето племе, защото е ранен по време на лов. Кеда попада на ранен вълк, който също заради раните си е оставен от своята глутница. Така се заражда едно необикновено приятелство и партньорство.
Може би вече се досещате, че проблемът на PETA с продукцията е, че според тях отношението към животните там е било нехуманно. Особено спорна се оказва сцена на лов, заснета още през 2016-а, заради която се налага пет бизона да бъдат убити и одрани.
Животните са заклани ден преди снимките, за да може във филма да се вижда само разфасоването им. Самото клане се извършва в ранчото на Джон Скот - човекът, който отговаря за животните на снимачната площадка.
Тогава той е разследван от Американската асоциация за хуманно отношение (AHA), която е твърдо против убийството на животни единствено за целите на кино индустрията.
Скот обаче настоява, че бизоните не са заклани, само за да се получат няколко реалистични кадъра и че след това месото е продадено на производители на колбаси, а кожата - на производители на кожени изделия.
Скелетите на бизоните са били използвани за снимките на друга продукция, която е изисквала да се виждат само кости.
Въпреки това от PETA призовават за бойкот на "Алфа" и молят всеки, който е загрижен за природата и животинските видове, да не си купува билет за филма.
Според вицепрезидента на неправителствената организация Лиса Ланг "пет чувствителни създания са загубили живота си, за да може телата им да бъдат използвани като реквизит и декори в тази напълно посредствена продукция". Ланг допълва, че жестокото отношение на Холивуд към животните не трябва и няма да бъде толерирано.
Истината е, че филмовите продуценти и режисьори рядко са запознати с купищата правила и принципи, които PETA, AHA и еколозите изповядват. Джон Скот от своя страна е дългогодишен собственик на ранчо, което отглежда няколко вида животни, включително и бизони.
Той е работил с екипите на филми като "Невъзвращенецът", "Непростимо" и "Легенди за страстта".
Името му е спорно в средите на природозащитниците, защото това не е първият път, в който под ръководството на Скот животни биват убивани по време на снимки.
При продукцията на "Тринадесетият войн" на Disney например кон трябва да бъде умъртвен, защото по случайност кабел прерязва сухожилия и артерии. Репутацията му го изпраща в списъка на заклети врагове на PETA и работата му по "Алфа" само я затвърждава.
Предстои да видим дали усилията на Скот под режисурата на Албърт Хюс ("Книгата на Илай", "От ада") са си заслужавали (буквални) жертвите.