За поредна година България не успя да попадне в категорията на държави със свободни медии в годишната класация на базираната в САЩ неправителствена организация "Фрийдъм хаус", предаде радио Дойче веле.
От включените в изследването 196 държави, България е на 77-о място (миналата година беше на 76-о) и остава в групата на 65 страни с "частична свобода на медиите". Водещите 65 държави в класацията са свободни, а последните 63 - несвободни.
Страни като Сърбия, Бенин и Намибия са по-добре оценени от "Фрийдъм хаус". България е с почти нулева промяна на показателите си и дели една позиция с Източен Тимор и Индия, но те са с повече точки по индекса за медийна свобода. На едно място под нас са Черна гора, Монголия и Ботсвана.
Две източноевропейски страни - Унгария и Украйна, са сред тези, които са претърпели най-значително намаляване на медийната свобода. В групата "Централна и Източна Европа и бившият Съветски съюз" се намират три от 10-те страни с най-несвободни медии в света - Беларус, Туркменистан и Узбекистан. България вече десетилетие на практика стои на едно място в класацията, коментира радио "Дойче веле".
Медиите в по-новите демокрации според американската организация са се оказали уязвими на натиск, идващ както от политически лидери, решени да заглушават критиците си, така и от мощни бизнес интереси, наркотрафиканти, въоръжени бунтовници и терористи. Това е особено видимо в страни като Украйна, Турция, Ирак и Йемен.
Общата тенденция в света от 2005 г. досега е към намаляване на медийната свобода, отбелязва "Фрийдъм хаус". Характерна за последната година е злоупотребата с лицензионни и регулаторни механизми, като това е станало особено типично за полудемократичните и авторитарни държави.
Сред авторитарните режими приоритет е станал контролът върху новите средства за разпространение на информация, каквито са социалните мрежи в интернет. Потискането на медиите става с използването на все повече насилие, казва се в доклада, и това води до засилена автоцензура на журналистите. В същото време продължава ненаказуемостта на извършителите на нападения и престъпления срещу журналисти.
Потвърждават го и "Репортери без граници"
И според последните данни на организацията "Репортери без граници" България слиза надолу в световната класация за свобода на медиите. В края на 2010 г. страната ни е била на незавидното 71-о място, а преди нея са всички членки на ЕС и държави като Того, Тринидат и Тобаго, Тайван и Танзания. Новата скала на организацията за първите месеци на 2011 г. описва ситуацията като още по-тревожна. България е сред държавите с "чувствителни проблеми" в свободата на словото.
Италия и Франция бяха разкритикувани за засилващите се тенденции на контрол над медиите. Премиерът Силвио Берлускони чрез медийната си империя владее няколко телевизии и определя правилата на рекламата. Няма независими вестници и редактори, сливат се управляващите и тези, които трябва да ги контролират. Във Франция пък една банка контролира печатните издания и електронните медии в 1/3 от страната.