Какво общо има България с Конго, Танзания, Хаити, Коморските острови, Бурунди, Сиера Леоне, Централната африканска република, Бенин и Того? Заедно с тези държави страната ни е на дъното на огласения вчера доклад за щастието World Happiness Report, обхващащ повече от 155 държави.
В доклада е използван индекс с оценка от 0 до 10, като челните десет държави са постигнали показател от 7.2-7.8, докато последните (сред които и България) - под 4.
Поводът за публикуването на първия по рода си доклад е конференция на ООН за щастието на нациите, започнала в понеделник.
Най-щастливите държави са:
1. Дания
2. Финландия
3. Норвегия
4. Холандия
5. Канада
6. Швейцария
7. Швеция
8. Нова Зеландия
9. Австралия
10. Ирландия
Най-нещастните държави са и сред най-бедните. Хората в четирите най-щастливи имат доходи до 40 пъти по-високи от тези в най-нещастните, посочва докладът. Скандинавците живеят средно с 28 години по-дълго от гражданите на "нещастните" страни.
Икономическият растеж и парите обаче не са единственият определящ фактор. Типичен пример за това са САЩ, които за последните 30 години са постигнали забележително икономическо развитие, но усещането на хората за щастие е останало почти непроменено (страната е на 11-то място в класацията).
Взети заедно, много по-важни са фактори като здравословното състояние, усещането за свобода, силните връзки в обществото и възможността да разчиташ на някого, стабилните семейства, доверието към управляващите, отсъствието на корупция.
Сред заключенията на доклада са още:
- безработицата причинява също толкова нещастие като раздялата или загубата на близък човекю
- на работното място сигурността и добрите отношения носят повече удовлетворение от размера на заплатата и работното време
- когато хората се държат добре, това прави повечето в обществото щастливи
- психичното здраве е най-големият единичен фактор, който влияе за щастието във всяка страна. И все пак само една четвърт от психично болните хора получават адекватно лечение в развитите страни и по-малко в по-бедните страни
- стабилният семеен живот и трайните бракове са важни за щастието на родителите и децата.
- в напредналите страни жените са по-щастливи от мъжете
- щастието е най-крехко в средната възраст
Докладът е осъществен от базираният в САЩ Earth Institute (част от Колумбийския университет) и редактиран от директора на института Джефри Сакс, Ричард Леярд и Джон Хелиуел. Авторите са събрали данни от няколко световни социологически и икономически проучвания, както и информация от национални и международни анкети, като докладът обхваща периода между 2005 г. и 2011 г.