Зимното поддържане на републиканските пътища за този сезон поскъпва със 17 млн. лв. заради новите договори с фирмите, които са за четири годишен период, пише Mediapool.
Бюджетът за 2012 г. за зимно чистене на пътищата е 52 млн. лв., докато през последните две години беше по 35 млн. лв., каза Димитър Петков, директор на дирекция "Бюджет и финанси" в агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Той обясни, че на основание на новите договори за зимно почистване фирмите са защитили по-високи цени заради поскъпването на горивата и материалите.
Няма да се използва пясък срещу замръзването на снега, а специални химикали, което допълнително е оскъпило услугата, обясни Петков. Министерството на околната среда и водите забрани опесъчаването на улиците през зимата, за да не се повишава запрашаемостта в градовете.
За всичките 28 области вече има избрани фирми за зимно почистване на републиканските пътища. GPS-системи ще бъдат монтирани на почистващите машини, за да може АПИ да контролира количеството и качеството на свършената работа, каза Лазар Лазаров, председател на управителния съвет на АПИ.
По-скъпото зимно чистене е за сметка на кърпене на дупките
Поскъпването на зимното почистване на републиканските пътища е за сметка на средствата за кърпене на дупките, посочи Димитър Петков.
Бюджетът на пътната агенция за 2012 г. е без промяна спрямо тазгодишния и остава 240 млн. лв. Предвидените средства за капиталови разходи са 75 млн. лв. От тях 25 млн. лв. са за основен ремонт, а 10 млн. лв. за ново строителство на пътища.
Значителна сума тази година ще бъде заделена за проектиране на пътища за основен ремонт - 10 млн. лв. С тях, както и с още 2 млн. евро от техническа помощ по оперативна програма "Регионално развитие" ще се подготвят пътните проекти за следващия програмен период 2014 - 2020 г.
Общини без пари за чистенето на снега
Някои общини обаче нямат достатъчно средства за чистенето на снега и искат увеличаване на държавната субсидия. Това поискаха няколко кмета на общини в Силистренска област, предаде БНР.
На прага на зимата повечето общини в района имат неразплатени задължения за снегопочистване и аварийни дейности още от 2009 г. и са в затруднено финансово положение. С най-много дългове е община Силистра, съобщи кметът Юлиян Найденов.
Имаме задължения към доста фирми, които в предишни години са чистили снега, като към момента неразплатени са 212 хил. лева, каза Найденов.
Държавната субсидия на общината за посрещане на зимата е 49 хил. лева и не е променяна от доста години. В същото време цените на горивата, материалите и труда са се увеличили, а заради специфичните зимни условия в района на практика са необходими над два пъти повече средства през зимата, посочи Найденов. Той иска държавната субсидия да бъде актуализирана.
От всички общини в Силистренска област единствено Главиница влиза в новия зимен сезон без стари задължения.
Справяме се с зимното чистене на Монтана с отпуснатата държавна субсидия, като дофинасираме дейността със собствени средства, каза кметът на Монтана Златко Живков.