През 50-те и 60-те години една добре забравена класика изведнъж става хит, при това едновременно в САЩ, в Европа и дори в Източния блок. Рядко конкретна напитка или коктейл успява да предизвика фурор и то от двете страни на Желязната завеса.
На Запад я наричат егног - яйчен коняк, а в България - аероконяк.
Разликите са малки, да не кажем почти никакви. Подправките и допълнителните вкусове често са по-скоро са въпрос на фантазия и лични предпочитания, отколкото на сляпо следване на рецептите.
Защо у нас яйченият коняк се прочува като аероконяк? Версиите са няколко.
Едната е, че названието идва от лекия му, въздушен вкус, а другата - че сладкият послевкус на напитката "изстрелва в небесата" и дава прилив на енергия. Трети твърдят, че яйченият ликьор първоначално е бил запазена привилегия на пътуващите с БГА "Балкан" и се е сервирал само на борда.
Рецептата за яйчения ликьор пък е толкова лесна, че трудно може да остане недостъпна и за обикновените домакинства, за които най-трудната, но не и невъзможна задача е да се сдобият с хубав коняк, за да си приготвят напитката.
Яйченият ликьор би могъл да се приготви и с прясно мляко, и със сметана, или с комбинация от двете. Би могъл да е по-силен и с повече алкохол, както и по-слаб, за да пасне на вкуса на повече хора.
Не на последно място, дори конякът не е абсолютно задължителен и може да се замести с ром или бренди.
Ето и необходимите продукти за две бутилки яйчен ликьор:
- 6 жълтъка
- 2 чаши коняк
- 2 чаши прясно мляко
- 2 чаши течна сметана
- ½ чаша захар или пудра захар (може и кафява захар за карамелен привкус)
- Подправки - щипка сол, канела, ванилия, индийско орехче; по желание - карамфил, джинджифил, звездовиден анасон, какао
Начин на приготвяне:
Жълтъците се разбиват на водна баня със супена лъжица захар до сгъстяване - термичната им обработка гарантира безопасна консумация, а и ще ги направи на въздушен рядък крем.
Охлаждат се и към тях се прибавят млякото, сметаната, останалата захар и подправките и сместа се разбива отново с не много силен миксер. Целта е в нея да се вкара още въздух и съставките да се обединят и хомогенизират.
Не пропускайте солта - тя ще подчертае вкуса на яйчения ликьор и на подправките му.
Накрая към сместа се добавя конякът и се бърка или с миксер на най-слаба степен, или енергично с телена бъркалка. Ликьорът се разпределя в бутилки и се охлажда много добре, преди да бъде сервиран. Сервира се с още канела, настърган шоколад или индийско орехче.
Към яйчения ликьор бихте могли да добавите и малко какао за шоколадов вкус, шоколадов ликьор, а защо не и малко плодов ликьор за характер.
Напитката се съхранява в хладилник или на хладно, тъмно място.
И наздраве!