Европа - изправена пред ограничения за зелената енергия

Производството на електроенергия от възобновяеми източници в Европа може да бъде съкратено в идните месеци заради свръхпредлагане, пише Bloomberg.

Осем държави, сред които Германия и България, трябва да изнасят или да намалят производството на зелена енергия в момент на по-слабо потребление, каквото ще бъде потреблението през летните месеци. Рисковете за преносните мрежи в България са сред най-високите в Европа, заедно с Румъния и Испания, защото капацитетът за прехвърляне на мощности към съседни държави е по-малък от нужния.

Вятърните и соларните генератори ще бъдат ограничени през лятото, за да избегнат претоварване в енергийните мрежи на региона, предупреди през май базираната в Брюксел асоциация Entso-e. До 2020 г. произведената възобновяема енергия ще се удвои, предричат от германската консултантска фирма Energy Brainpool GmbH & Co. KG.

Производството на зелена енергия е нараснало пет пъти на Стария континент през последното десетилетие и с това цените са се понижили до 9-годишно дъно и са заличили около 400 милиарда долара от пазарната капитализация на комуналните дружества, притежавани от германската RWE AG и френската GDF Suez SA, например.

Увеличаването на възобновяемите източници е част от усилията на Европейския съюз за намаляване на въглеродните емисии с 20% в сравнение с нивата от 1990 г. до края на десетилетието. Правителствата в ЕС дори обсъждат намаляването на емисиите с до 40% до 2030 г.

Производство на възобновяема енергия в Европа се простира от язовирите на Румъния до вятърните паркове на Великобритания. Според Европейската комисия (ЕК) ще бъдат необходими 200 млрд. евро за подобряване на енергийните и газови мрежи до 2020 г.

Европейските правителства отделиха 57 млрд. долара за проекти за зелена енергия през 2012 г., което е повече от половината от заделената за същата цел сума в целия свят - 101 млрд. долара, сочат данни на Международната агенция по енергетика. Инвестициите в нови проекти на Стария континент са спаднали до 43 млрд. долара през 2013 г. спрямо около 80,2 млрд. долара през 2012 г., разкриват пък данни на Bloomberg New Energy Finance.

#2 MacAllister 08.06.2014 в 20:35:25

Най-лесното обяснение е, че е по-скъпа, ама като се замислим какво значи "по-скъпа" се налага доста обосновано предположение, че не е и толкова въобновяема.

#4 Оня Дето Го Трият 08.06.2014 в 21:05:30

Е как да ограничиш енергията от петрол, газ и въглища, като цели държави ще фалират (С.Арабия, Русия), а изкуствено поддържани миньорски сектори в други държави ще предизвикат бунтове. Просто няма как. Остава да се твърди, че зелената енергия била скъпа и тия дето хабер си нямат от цялата работа да вярват, че наистина е така. А какво значи да е скъпа? Докато се чудят дали да строят едно Белене за 10 млрд. се построи същата мощност от зелени източници и цената е далеч далеч под тези милиарди.

#10 Оня Дето Го Трият 09.06.2014 в 10:28:16

пепе Мантрата "зелената енергия е скъпа" цели да и се вържат точно такива хора като теб и явно кампанията е доста успешна. Това дето го пишеш си е чисто ала-бала

#12 Оня Дето Го Трият 09.06.2014 в 14:43:12

Цената е такава като стимул за инвестиции в зелена енергия и логично много хора това са направили - инвестирали са. А защо когато го сравняваш с ядрения ток винаги забравяш, че първоначално има едни 10-ина милиарда за строеж, които трябва да се изплатят и чак тогава енергията става 20-30 ст./кВ. Чак тогава! Понеже съм пич, няма да те питам дали искаш отработеното гориво да го складираме зад вашия блок или до вилата ти

Новините

Най-четените