Избраната за конституционен съдия Венета Марковска ще положи клетва след като прокуратурата провери сигнала за корупция и на конфликт на интереси срещу нея, съобщи „Капитал". В писмо до председателя на Конституционния съд тя заявява, че ще стане част от КС, след като бъдат обявени резултатите от проверката и отпаднат съмненията в нейната репутация като човек и съдия.
"През последните седмици, за съжаление, станах жертва на анонимен донос срещу мен, с който се опитаха и продължават да се опитват, да петнят името ми, което съм градила и запазила чисто през целия си 38-годишен професионален стаж. Тези опити излязоха извън предела на нашата държава. По този начин някои хора и политици целят злепоставянето на българската държава, парламент и Конституционен съд заради свои лични цели", пише магистратът.
„Капитал" уточнява, че сигналът срещу съдия Марковска е подписан от човек на име Георги Тонев Колев, а, освен това, според Конвенцията на ООН за борба с корупцията, властите са длъжни да проверяват анонимни сигнали. Вчера самата Марковска изпрати писмо и до министъра на вътрешните работи и главния прокурор, с което иска "да бъде издирен соченият за автор на сигнала срещу нея Георги Тонев Колев и да бъде уведомена за адреса му" - с цел той да бъде изслушан в Народното събрание.
Днес силовият министър Цветан Цветанов заяви в Брюксел, че МВР ще направи всичко възможно „в кратки срокове" да установи кой е подал сигнала срещу Венета Марковска. БНР съобщава, че вицепремиерът се е срещнал с генералния секретар на Европейската народна партия Антонио Лопес Истурис.
Темата за Венета Марковска е била обсъждана, като, според Истурис, трябва да се уважава независимостта на българския парламент, който решава конфликтни въпроси. Антонио Лопес Истурис нарече неверни и дори шега твърденията, че има влошаване на отношенията между властите у нас и европейските институции.
В началото на седмицата стана ясно, че в прокуратурата има и преписка по сигнал срещу Марковска. Това опроверга представените от нея през миналата седмица справки пред парламентарната правна комисия от четири институции в съдебната власт - Висшия съдебен съвет (ВСС ), инспектората към него, СГП и Върховната касационна прокуратура (ВКП), според които срещу нея няма досъдебни производства или сигнали.
Проверка на "Капитал" в имотния регистър и системата на ВАС показа и, че докато съдия Марковска е гледала дела на адвокат Румен Еленски, двамата са купували имоти по Северното Черноморие.
Премиерът Бойко Борисов коментира в началото на седмицата, че ако в обвиненията срещу Марковска "има и капка истина, то правилното е тя да се оттегли". Оставката й вече беше поискана и от Българския хелзински комитет.
Съмненията около избора й за конституционен съдия предизвикаха остра реакция от страна на Европейската комисия, която заплаши, че може да подготви извънреден мониторингов доклад за страната в областта правосъдие и вътрешен ред. Българските политици реагираха изненадващо остро, като си позволиха и определени квалификации по адрес на говорителя на ЕК, съобщил първи за тази възможност.