Рони Колман не е обикновено човешко същество, а абсолютна легенда на бодибилдинга и един от най-великите културисти на всички времена с цели осем последователни титли "Мистър Олимпия". Неслучайно е познат и като Краля.
Всичките му успехи обаче идват на огромна цена.
Днес 60-годишната легенда се придвижва с патерици и инвалидна количка заради множество травми през годините. От 2007 година насам е преминал през над 10 операции на гръбнака плюс две сменени тазобедрени стави.
Първата му сериозна травма идва още когато е на 17 при опит да клекне с 225 килограма.
"Изведнъж нещо изпука. Моментално почувствах как гигантска светкавица прониква в долната част на гърба ми и изгаря всичко нагоре", споделя самият той в автобиографията си "Yeah Buddy!".
В колежа, където се занимава с американски футбол и силов трибой, следват още травми в гърба и врата. Още там се научава да живее в постоянна болка. При това преди даже да е започнал да се занимава с културизъм.
Това се случва през 1990 г., когато е на 26. Няколко години по-късно става професионалист и започва да печели първите си професионални състезания, като бързо става известен не само с впечатляващата визия, но също така с чудовищната си физическа сила и бруталните тренировки, на които подлага тялото си.
"В крайна сметка, въпреки че се пазех много и посещавах поне веднъж седмично хиропрактик, беше въпрос на време нараняванията, които получих на футболното игрище и в отбора по пауърлифтинг, да се завърнат", спомня си Колман в подкаста на Джо Роугън.
Първият истински проблем идва през 1997 г., когато става ясно, че има дискова херния. Казват му, че е необходима операция, но той тогава няма време за "подобни глупости". Почива си две седмици и отново се връща към подготовката си за "Мистър Олимпия" през следващата година.
Печели, разбира се, а оттам следват още 7 последователни защити на най-престижното отличие в света на културизма.
Въпреки травмата в гърба си Рони непрекъснато става по-силен и по-голям. Цифрите говорят сами за най-впечатляващите му постижения в този период:
- Клек - 363 кг. х 2 повторения
- Мъртва тяга - 363 кг. х 2 повторения
- Лежанка - 227 кг. х 5 повторения
- Военна преса - 143 кг. х 12 повторения
- Лег преса - 1090 кг. х 12 повторения
Показателен пример за това какво представлява той са 10-те предни клека с 265 килограма през 2005 г., когато за последен път печели "Мистър Олимпия". Тогава е ветеран на 41-годишна възраст.
Има още две участия, след които се отказва и едва тогава обръща внимание на травмите си. Щетите обаче са необратими след стотици тонове тежести, минали през тялото му.
Чисто и просто ставите и гръбнакът на Рони не могат да понесат силата на мускулите.
Културистът преминава през цели 11 операции на гърба и две за смяна на тазобедрените стави. Всеки един от 25-те му прешлени е опериран - от врата до таза. По собствените му думи там 14 има винта, две клетки, които да укрепват прешлените, и два 35-сантиметрови пръта.
Смята, че част от вината за състоянието му се дължи на лоша работа на някои от лекарите. Само през 2018 г. е опериран три пъти, за да се поправят щети от предишни намеси.
"Начинът, по който хирургът направи всичко, изглеждаше сякаш е само за да вземе повече пари. Всяка операция ми е струвала между 300 000 и 500 000 долара. За последните три похарчих 2 милиона", разказва той за случилото се през онази година.
Днес Рони успява да ходи едва няколко метра без патерици. Отвъд това краката му, които някога са понасяли тонове тежести, вече нямат силата да поддържат собственото му тегло. Периферната нервна система в долните крайници и гръбнакът са твърде увредени.
Надежда обаче има.
В скорошно интервю споделя, че от известно време насам преминава през терапия със стволови клетки, която към момента почти е премахнала хроничната болка. Също така тренира всеки ден. Не както преди, разбира се, но достатъчно, за да подпомага възстановяването и терапията.
И най-вече е оптимист.
"Смятам, че в рамките на следващите 18 месеца ще мога отново да ходя, без патерици", казва легендата на културизма.
---
А тук може да видите колко як пък е бил другият велик: