Жената, която живее без пари

Хайдемари Швермер не притежава нито едно евро. Дори никога не е държала в ръката си такова. Германката живее без пари от 1996 г. насам. И е по-щастлива от всякога. Как е възможно това?

Във времена на криза човек често говори за пари: колко получава, колко не му достигат, колко има да връща и колко би искал да има. А как би изглеждал животът ни без пари? "По-щастлив", казва Хайдемари Швермер от Дортмунд. Тя никога не е държала евро в ръката си, защото още преди 16 години е решила да започне нов живот - без пари. Макар да няма пукната стотинка в джоба си, тя не се чувства бедна. Точно обратното: по-богата и по-щастлива е от всякога.

Как започва всичко?

Първоначално Хайдемари работи като учителка. След няколко години стаж обаче решава да обърне гръб на образователната система, която, според нея, учи децата не как да бъдат щастливи, а как да печелят пари. Хайдемари се записва да учи психология.

След като завършва, години наред работи като физио- и психотерапевт. "Фирмата ми имаше 15 служебни автомобила, никога не оставах без работа", разказва тя. "Започнах обаче да усещам как материалното диктуваше целия ми живот. И ми се прииска да избягам."

Хайдемари е на 54 години, когато се решава на следния експеримент: да живее една година без пари. Този начин на живот обаче толкова й харесва, че тя решава да се откаже от парите завинаги. Сигурно се питате как успява да преживява.

Ето как:

Приятели-фризьори се грижат за прическата й, в обществения транспорт пътува само с подарени билети. Живее при самотни хора или семейства с проблеми, на които оказва помощ и вместо пари получава храна. Най-много й помага обаче една инициатива, създадена от самата Хайдемари още докато е водила съвсем нормален живот - тоест, докато е била подвластна на парите.

През 1994 г. тя създава в Дортмунд борса за размяна на услуги и вещи с цел да покаже на хората как могат да си помагат взаимно. Борсата функционира горе-долу така: някой, който разбира от велосипеди, поправя колелото ти, а в замяна ти ремонтираш автомобила му, да речем.

Всеки помага с това, което умее най-добре - фризьорите се грижат за косите, обущарите - за обувките, готвачите - за яденето. Или пък - заменяш дрехи, които вече не носиш, срещу килограм кафе; даваш на заем трактора си срещу чувал картофи и т.н.

Да заживееш с непознат

На хората, които искат да последват примера й, но не знаят къде да живеят, Хайдемари предлага следното решение: "Има толкова много самотни или възрастни хора, които на драго сърце биха приели някого в дома си за известно време." Преди години Хайдемари учредява и т. нар. Централа за поделяне на подслон.

Всеки, който е готов да приеме човек в дома си, залепя стикер с логото на централата на вратата си. Самата Хайдемари също живее така. Наскоро била известно време в къщата на едно 5-членно семейство. След като успяла да помогне на двете им наркозависими деца, родителите били готови да й платят солидна сума. Хайдемари, която днес е на 70 години, отвърнала обаче, че предпочита слънцето пред парите. "Май сега ще ми направят колибка на морето", казва тя.

Хайдемари няма нито къща и автомобил, нито телевизор и пералня. Но не е откъсната от света, защото притежава компютър и телефон - и двете подарък от роднини. "Телефонът обаче почти не го използвам и затова смятам да го заменя за чай", казва Хайдемари. И се усмихва.

http://www.dw.de

#3 Sir John 09.03.2012 в 15:40:48

ц .Не ми се връзва.Какво разменя с държавата все пак ще и се налага да плаща данъци за смет най малко ко не друго..

#6 fALLEN 09.03.2012 в 18:48:21

тая баба има доста да учи от нашите кифли, повечето под 25, на които всичко им се снася наготово. е, разбира се и те срещу някакви услуги получават материални облаги, до тук нещата съвпадат на 100%. тръгнала тя на краставичари краставици да продава.

#7 fALLEN 09.03.2012 в 18:49:02

а бартерът не е ли забранен? ;)

#8 CrossFire 09.03.2012 в 22:29:58

Тези крайно комуниско-популистки статии за живот без пари в Webcafe започват да ми омръзват. Хайде да си го кажем веднъж за винаги и да приключим темата защото колкото повече хора четат такива глупости толкова повече могат да се объркат. Първо - пари могат да се наричат само златото и среброто. Всичко останало е кредит (J. P. Morgan - 1912). Второ - смисъла на парите, във всичките си форми, е да изпълняват единствено ролята на медиум при размяна на стоки и услуги. Те нямат друга функция и не могат да бъдат използвани по друг начин. Трето - благодарение на парите се постига разновесие при оценяването на различните стоки и услуги и се избягва възможността "кон за кокошка". Четвърто - причината за съществуването на парите все още, е че до този момент не е измислена по-добра система за разпределяне на наличните ограничени ресурси към безкрайните искания на всички. Пето - До момента всички опити за постигане на комунизъм са приключвали с абсолютен колапс на системата защото хората винаги ще предпочетат да не работят за храната, си когато тя е безплатна. Така че освен ако някой не е разбрал как да си направи репликатор като от Стар Трек тази химера си остава... химера. Шесто - абсурдно е да се обвинява една система за нещастието на определени личности. Това е все едно някой да обвинява математиката защото не му излизат сметките. Фактите показват че благодарение на ефективното (не казвам честното - това е субективна гледна точка) разпределение на ресурси едно общество като цяло би живяло значително по-добре от останалите, дори и това да коства добруването на отделни индивиди.

#9 lord_slim 09.03.2012 в 23:55:07

Каква беше тази лекция бре г-н икономист,изглежда не си чел лекцията за развитието на парите във времето пари са и електронните пари,книжните,банкнотите.Не виждам какво общо има между парите и левите идеи,през социалнизма нямало ли е пари?

#11 CrossFire 10.03.2012 в 11:56:47

lord_slim очевидно и ти не си я чел защото иначе щеше да знаеш че сегашните пари влизат в системата предимно под формата на заеми. Държавата отпуска заеми на банките. Банките отпускат заеми на частните и юредическите лица. Реално парите ти са нечии заем, който физически е достигнал до теб. Освен това днешните пари не са подкрепени от абсолютно нищо освен доверието на използващите ги че управниците няма да злоупотребят с тях. Рекапитализацията на банките 1997 беше показна колко доверие може да им се има. Прибави към това и fractional reserve banking и ще разбереш какво имах предвид в предишния коментар.

#13 boris 11.03.2012 в 14:01:31

Жената, която живее без пари... ------------------------------------------------------------- Не показвайте тази статия на шефа ми!

#15 Чоко 12.03.2012 в 13:14:48

Това е чудесно, но за всичко което тя ползва без пари някой е платил съвсем истински пари.

Новините

Най-четените