Технологиите сами не носят промяна

Хората, които са разочаровани от политиката и финансовата система трябва да опитат да станат част от демократичния процес, вместо да търсят алтернативи в технологиите. Това смята един от създателите на The Pirate Bay Петер Зунде.

"Не можеш непрекъснато да побеждаваш политиката с нови технологии. В някои случаи наистина трябва да си сигурен, че управлението отразява исканията на хората. Много хора вдигат ръце и смятат, че могат да решават проблемите с възможностите на технологията. Подобно арогантно поведение спрямо останалата част от обществото е отвратително", казва още Зунде.

Коментарът му идва в отговор на въпрос за Bitcoin. Според него дигиталната валута е "интересна", но е символ за депресиращата липса на доверие. "Ние сме общество от хора, избираме политици, за да искаме от тях да вършат конкретни неща, но сега сме твърде мързеливи да го правим", смята той.

"Мразим политиците, смятаме ги за корумпирани, не им вярваме и се опитваме да създаваме нови неща на места, където не могат да ни досаждат", разсъждава Зунде. Той е противник на е-валутите като Bitcoin, които не подлежат на наблюдение и данъци (създателят на световноизвестния тракер е поддръжник на налозите, защото те позволяват създаването на споделена инфраструктура).

Петер Зунде смята, че с Bitcoin всъщност даваме картбланш на банкери и политици, вместо да ги накараме да се променят - той си представя като крайна цел появата на банки с обществена собственост.

Липсата на желание за участие в демократичните процеси и уповаването на технологиите е проблем сега, защото смятаме, че "умните хора" са именно технократите. Според Зунде, те са "новият елит" и именно те трябва да помогнат за реформиране на политическата система.

Това не се получава, защото са "арогантни копелета, които са твърде високомерни, за да излязат по улиците. Те са твърде високомерни, за да видят, че не бива да си мислят, че можем да решаваме проблеми само с подобряване на технологиите".

Зунде дава типично "пиратски" пример - няма да спреш полицейското преследване с най-доброто криптиране на света. Трябва да си вдигнеш задника и да гласуваш, а след това и да контролираш хората, които обещават по-малко корумпирана полиция. "В същото време вярваме в технологиите, все едно те са нашият спасител, новият месия... случаят определено не е такъв".

Политически амбиции

Зунде се надява да предизвика промяна с кандидатурата си за евродепутат от листата на Пиратската партия. Кампанията му ще започне през януари 2014 г., а в момента работи над политическата си платформа. Съоснователят на The Pirate Bay искал да се яви като независим кандидат, но европейското законодателство не му позволява това.

Той е по-близо до социалистите и би било по-логично да е в редиците на левите скандинавски партии (които, по думите му, в тази част от Европа са с всичкия си), но те го смятат за твърде скандална личност.

Петер Зунде се съмнява, че ще спечели място в ЕП, но се надява, че ще накара хората да се интересуват от европейската политика. За него е "наистина странно" колко незаинтересовани са хората от случващото се в европарламента, при положение, че той има голямо влияние над местните законодателства.

Цифрови права

ЕС не е единственото "гротескно чудовище" за Зунде. Голяма заплаха е Транс-тихоокеанското партньорство - поредно секретно търговско споразумение от типа на ACTA и SOPA. Вместо да чакаме нещо страшно да се яви на хоризонта и да се борим с него, трябва да по-агресивно да настояваме за нещо като "конвенция за Интернет правата", за да е сигурно, че подобни текстове няма да се появяват отново и отново с различно прикритие.

Петер Зунде е впечатлен от липсата на реакция, след като стана ясно, че американската Агенция за национална сигурност е подслушвала милиони хора по света. „Притеснявам се, че вече не ни пука за цифровите ни права и не се борим за тях".

Част от проблема е, че повечето хора в момента не усещат, че този нов вид техни права са представени сериозно. Зунде посочва, че ние наистина не знаем какво ще стане ако останем без тях или пък какво се случва, когато злоупотребят с личната ни информация.

Пиратът предлага да се обърнем към историята. Той е бил впечатлен от музея на ЩАЗИ в Берлин, който посетил заедно със съпругата на говорителя на WikiLeaks Даниел Домайт-Берг, която израснала в Източна Германия "под зоркото око" на службите. "Когато лоши хора знаят всичко за теб, даже и тази информация да не е инкриминираща, може да се злоупотреби с нея. По-добре да спрем това сега, за да не се наложи да събаряме нова стена", коментира той.

Сигурност за всички

Когато не говори за апатията в политиката, Зунде работи по проектите Flattr, VPN-а Ipredator, комедийно шоу (да!) и нова криптирана програма за обмен на съобщения, наречена Hemlis (което означава "тайна" на шведски). В момента десетима души тестват приложението и сигурността му е на доказано високо равнище, а потребителският интерфейс е "много приятен".

Зунде не се ангажира с дата на официалната премиера: "Ще е готова, когато стане готово - не искаме да пресилваме нещата, когато се занимаваме с нещо, което е толкова сериозно, колкото са тайните на хората". IT спецът признава, че много от времето му отива в спорове в криптографското общество, но смята, че много от критиците му не предлагат работещи решения.

„Искаме да дадем добра защита на всички - не само на техничарите. Точно те обаче са разстроени от това, че не могат да използват собствени сървъри, а само чрез контролиране на мрежата можеш да предпазиш хората от шпионаж. Решихме на доста ранен етап от проекта да спрем да ги слушаме", категоричен е Зунде.

Пират в минало време или не точно

Шведският спец се дразни не само на домораслите експерти по е-сигурност, но и на настоящия екип на The Pirate Bay (в чието основаване е участвал през 2003 г.): "Не познавам тези, които останаха и не харесвам това, което виждам". Според него тракерът е трябвало да затвори врати на десетия си рожден ден през август т.г, а стагнацията в BitTorrent сцената показва "предстоящата смърт" на P2P.

"Понякога е по-добре да изгориш нещата, за да може нещо ново да се появи от пепелта. Иначе се оказваш в тази позиция на пропадане. Като парите е - ако си ги държиш в джоба и не ги харчиш, те губят от стойността си заради инфлацията", посочва той.

Много хора смятат, че BT и в момента е на достатъчно добро равнище, но Зунде твърди, че цялата сцена умира под давлението на относително евтини и многократно по-удобни от пиратството услуги като Spotify и Netflix. От тяхната доминация произтича друго негово притеснение - Интернет се централизира, всеки развлекателен аспект на мрежата е под контрола на конкретен играч - Skype, Facebook, Twitter и т.н.

"Всички те са базирани на централни сървъри, собственост на американска компания, което ме притеснява, като се имат предвид разкритията за Агенцията за национална сигурност", посочва Зунде. Той самият спрял да използва Spotify, когато били изтрити част от песните в колекцията му - след като самият той ги изтрил от компютъра си.

"Макар сърцата им (на Netflix и Spotify - б.р.) да са на правилното място, те са напълно зависими от същите гадни компании - същите Universal и Warner Bros и същите компании, които са им дали правата да лицензират музиката им.

Това нарушава принципите на децентрализираното споделяне на файлове, където хората се интересували повече от културата и музиката, а не от правата. "Това противоречи на идеята ми за това как трябва да се отнасяме с културата и културното наследство".

Новините

Най-четените