Българското гостоприемство

Ужасно гостоприемен народ сме...

Дами и господа. Когато колегите от Webcafe.bg ме помолиха да напиша нещо за новата им поредица относно българските митове, бая се затрудних.
Какво точно да възпея. Това, че сме най-красивото, най-евтиното, най-любвеобилното място на света ли. Киселото мляко ли, розовото масло ли, неравноделните ритми ли.

После всичко ми се изясни. Ще пиша за българското гостоприемство.
Защо - ще попитате вие. Защо точно гостоприемството?
Ами много просто - гостоприемството ни е първопричина за всичко - ракията, салатата, хубавата жена, природата, чистия въздух, планините. Нали всичко съществува, за да го покажем на нашите гости.
За да се изфукаме - виждате ли какво си имаме?

И за да бъда напълно обективен, сега ще изложа две позиции - за и против. Не знам още коя ще надделее. Но нека да опитам, пък каквото сабя покаже.

Теза 1: Българите са най-гостоприемни на света

Преди буквално няколко месеца изстрадалата ни държава ликвидира болници и театри. Но въпреки немотията намери половин милион лева за няколко рекламни клипа на родината.
"Магията живее тук"- внушаваха високобюджетните рекламни ленти.
Всички вкупом ревнаха против правителството - какви са тия разходи по време на криза?

А всъщност държавните ни ръководители показаха, че за едното гостоприемство пари не се жалят.
Просто сме си такива, дами и господа. Когато дойде гост, изваждаме последната бутилка ракия, последния буркан със свински крачета и последния компот, за да го турим на масата. Не жалим - важно е гостът да е добре нахранен и напоен. (И ние да се представим - бел.р.)

Помислете - защо толкова дълго време туристите летуваха у нас на ол инклузив тарифи, 3 пъти по-ниски от тарифите за българи - заради едното голо гостоприемство. Ние си се знаем, важното е да не се изложим пред чужденците, както обичат да казват мнозина.

Гостоприемството е навсякъде - спомнете си, че бяхме гостоприемни относно двама чужденци- последните ни двама премиери и ще разберете, че това е така. Единият- испански гражданин, другият -руски. Единият си тръгна и заведе дела да му върнем половината страна, че има 5 деца горкият.

Другият остана у нас да си оправя партията, от чиито редици преди време един друг човек - американски гражданин, се опита да се кандидатира за президент на България (Георги Пирински).

Гостоприемен се оказа дори горкият ни роден футбол, който даде хляб на толкова футболни недоразумения от цял свят, че накрая ръководителите му взеха сакралното решение, че при толкова чужденци е редно и националният да се поеме от такъв, белким потръгнат нещата.
И засега решението се оказа работещо.

Гостоприемни бяхме към португалците, които трябваше да строят магистрала "Тракия", но всъщност построиха дедовия.

И към турците, които строиха няколко километра от магистрала "Люлин" за няколко години, взеха бая пари, а километрите се понапукаха.

Когато става въпрос за гостоприемство, сме като организъм, който завъжда глисти. Нали той се наричаше така - гостоприемник. Токова сме любвеобилни към гостите си, че ги оставяме да ни убиват и после ги пускаме поживо-поздраво, като оня английски хулиган от агитката на "Ливърпул", който почти уби с камък български барман на морето.

Но ние сме си такива. Гостоприемни. И това е национална черта.

Теза 2: Българите не са най-гостоприемни в света

Само написах в Гугъл словосъчетанието "обрани чужденци" и излязоха 4 случая на първа страница в търсачката - Пловдив, Хасково, Слънчев бряг, Несебър.
Брей, значи не сме чак толкова гостоприемни. Значи ги причакваме, за да им вземем паричките, картите, фотоапаратите, камерите и каквото се сетите на горките туристи.

А знаете, предполагам, колко от тия нещастни хорица биват легално обрани още на летището, ако имат нещастието да се качат на едно от ония таксита, дето возят на 9.70 на километър. И 5 лева минута престой.

А когато ги закарат в Банско или Слънчев бряг и с ужас установят, че не се намират в рая,ами в нещо,което напомня софийския квартал "Хладилника" заради индъстриъл пейзажа и хилядите строежи -тогава вече ставаме съвсем негостоприемни.

А когато в някое заведение след 2 часа чакане им донесат традиционната българска гозба, приготвена от турски домати, китайски чесън, ирландско свинско, замразено през 1976 г. и кръстено със звучното име „Тракийска фантазия", горките чужденци лапат, без да знаят, че ги чака едно дълго нощно прегръщане на порцелановия кон в тоалетната. И споделяне с канализацията на вечерята и обяда, че дори и закуската.

(За мизерните закуски в български хотели или т.нар. блок маса, където може да се намерят останки от предишни сутрини - всеки знае...)

Да, гостоприемни сме само на думи. Делата в крайна сметка са други. А когато вечер отидат в някоя дискотека и без да искат настъпят локалния наркобос Гошо Таратора, получават еманацията на прекарването си у нас - счупен нос и пукнати прешлени.

Единственото, което ни кара да приемаме охотно хората, които не познават нашата реалност е, че можем да ги будалкаме - тия кюфтета са от езици на мечки-гризли. Тази ракия е толкова мощен афродизиак, че можете да правите секс 96 пъти в денонощие.
И будалите, които не са свикнали да ги лъжат, цъкат с език - брей, чудо на чудесата. И поръчват/купуват.

За това митът за гостоприемството сериозно олеква. Може би очакваме гостите, за да им вземем парите - ама като за последно. Защото след подобно "гостоприемство" някой нормален човек трудно ще се върне у нас. А пък фактът, че ние самите вече ходим на море в Турция и Гърция, говори красноречиво - явно сме байгънясали от родното "гостоприемство" и търсим такова в комшиите.

Какви изводи да си направим?

Аз не мога. И смятам да оставя това на вас, читателите. Мога да кажа само нещо - в исторически план май сме били много по-гостоприемни, отколкото всичките ни съседни страни. Стояли сме най-дълго под турско робство, посрещнали сме и византийците за цели 200 години.

А в по-новата ни история толкова залюбихме руснаците, че излъчвахме новини на руски по държавната телевизия (излъчването в петък вечер на програма "Время" - бел.р.) и ни готвеха да станем република на СССР.

Да, сигурно на всички сме им се смяли през зъби и сме си викали - глей им на тия акъла, да се занимават с нас. Обаче фактът си е факт и изглежда, че ще надделее в спора - за и против гостоприемството.

А сега довиждане и лека седмица.
Отивам да излъжа един чужденец, че съм печелил 3 пъти "Пулицър" за журналистика, белким ме черпи 2 уискита...
Няма само аз да съм гостоприемен, егаси...

#1 Паладин 19.10.2010 в 11:17:20

Браво , много хубава статия !

#2 district17 19.10.2010 в 11:34:46

... или както се казва по трънски: 'извинявайте, че нямаме камъни да ви изпратим'

#3 collapse 20.10.2010 в 00:58:42

Прав си - дори много си прав и от двете страни на гостоприемството ни... Само че ти описваш два много различни свята... 1. Това е света на обикновените хора, които с радост биха приели чужденци и както ти каза биха извадили и последният компот само и само те да са нахранени и напоени... Според мен без да се показват кой какво има - а за бъзиците, че от мойта ракия по-добра няма - се знаем от много време. 2. Това е света на парите, където всичко се прави само и единствено за пари - и лъжата и посрещането и гостоприемството... Но там не важат правилата - сами сме видяли, че при наличието на пари - правилата остават за балъците....

#4 Ицо 20.10.2010 в 09:33:20

Пропуснато е да се каже и че сме били гостоприемни към циганите, когато в западна европа са ги изтребвали физически, а ние сме ги приели. Гостоприемно сме приели и евреите които също са били изтребвани За турците ... вече беше споменато. Мислите ли че тези народи изразяват някъква признателност за това ? Може би ... с омразата си към нас. За циганите ... няма да споменавам, всеки знае много примери. За евреите ще спомена само че ни съдят за някъкви имоти в центъра на София, за Авиокомпания Балкан - да казвам ли кой я ограби ... Но прав е автора - като сме гостоприемници - завъждаме си глисти, това е.

#5 kawata 20.10.2010 в 11:48:08

Ицо, за циганите има какво да си кажем, а за евреите не си прав: не сме ги приели ние, а администрацията на Османската империя, която се явява по-толерантна държава за времето си от всички държави в Западна Европа. Така евреите, гонени от Инквицията се настаняват трайно по нашите земи... А по въпроса за "Балкан" - него го ограбиха комунистите преди да го вземат евреите, понеже го източваха целенасочено от 1990 до 1998 г. и накрая го подхъврлиха за продажба вече оглозган до такава степен, че преди да го продадат на лондонското летище Гетауик вече не пускаха да каца самолет на "Балкан" защото не си беха плащали слотовете...

#6 tedi 21.10.2010 в 01:11:40

И езикът ни е гостоприемен дотам, че вече не е език, а боза от придошли кривоизговорени чуждизми. Липсата на каквато и да е съпротива срещу явлението ме навежда на мисълта, че това, което го празнуваме на 24 май, вече е умряло, само дето още не се е разложило и размирисало.

Новините

Най-четените